II Festiwal Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza wkracza w fazę finałową.
Zainauguruje ją wykład dr. hab. Tadeusza Zycha poświęcony Tarnobrzegu w czasach Jachowicza, który wygłosi w Bibliotece Pedagogicznej, w ramach odbywającego się IX Tygodnia Historycznego.
- Przed nami kilkanaście dni najważniejszych wydarzeń festiwalowych, ale należy wspomnieć, iż festiwal trwa już od kilkunastu tygodni, odbyło się bowiem szereg imprez towarzyszących. Od dzisiaj, czyli 18 listopada, codziennie będzie jakieś wydarzenie. Cykl miał otworzyć w ramach konkursu teatralnego przegląd teatrów dziecięcych, niestety czas epidemiczny pokrzyżował nam plany. Dlatego przegląd odbędzie się w późniejszym, zdecydowanie dogodniejszym terminie - mówi Renata Domka z Tarnobrzeskiego Domu Kultury, koordynatorka festiwalu. - Rozpoczniemy zatem symbolicznie od wykładu dr. hab. Tadeusza Zycha, który opowie jak wyglądał Tarnobrzeg w czasach, kiedy mieszkał tu mały Staś Jachowicz, co się tu działo. Będzie on także okazją do zwiedzenia wystawy prezentowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną, która wraz z Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega i Miejską Biblioteką Publiczną są partnerami festiwalu.
Na program II Baśniowego Świata Stanisława Jachowicza złoży się szereg różnorodnych wydarzeń. Będą spotkania z autorami książek dla dzieci - Ewą Chotomską i Justyną Bednarek, warsztaty plastyczne z autorką logotypu festiwalowego Joanną Zając-Slapničar (wystawa jej akwareli towarzyszy festiwalowi), warsztaty komiksu, które poprowadzi Maciej Mazur. W najbliższą sobotę najmłodsi zaproszeni są na spektakl Teatru Lalkowego "Przytulanka" z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli zatytułowany "Bajka o Panu Twardowskim", zaś w niedzielę odbędzie się "Bajkowy Bal", podczas którego czytane będą utwory Jachowicza, wykonywane maski balowe. Nie zabraknie także gier i zabaw z nagrodami oraz doskonałej muzyki, w tym festiwalowego hymnu piosenki "Jachowicz" zespołu Gun Jah.
- W Tarnobrzegu, jak się okazuje są autorki książek dla dzieci i młodzieży, które czasami swoje utwory ukrywają w szufladach biurek. Poprosiliśmy je, by zechciały opowiedzieć o swej twórczości w ramach debaty literackiej "Bajkowy Tarnobrzeg", na którą zapraszamy w najbliższy poniedziałek. Wezmą w niej udział: Dorota Kozioł, Kinga Robak, Anna Sułkowska i Jolanta Tworek - zaprasza Renata Domka.
Festiwalowi towarzyszy wystawa prac Joanny Zając-Slapničar, prezentowana w Galerii TDK. Marta Woynarowska /Foto GośćPonadto w ramach wydarzeń towarzyszących odbędzie się promocja książki "Baśń o Tarnobrzegu" Iwony Rusek, nagrane zostanie, a następnie wyemitowane na antenie Radia Leliwa słuchowisko, również autorstwa Iwony Rusek w reżyserii Anny Skuratowicz opowiadające o małym Stasiu. Wystąpią w nim obok profesjonalnych artystów, tarnobrzescy aktorzy. W grudniu zaś odbędzie się debata charytatywna "Jak pomagać, by pomóc". Z uwagi na panująca pandemię, na większość wydarzeń obowiązują zapisy.
- Wszystkim wydarzeniom festiwalowym będą przyświecać wartości, jakimi kierował się w całym swoim życiu i działalności Stanisław Jachowicz, gdyż ideą naszego przedsięwzięcia jest zapoznanie tarnobrzeżan nie tylko z jego biografią, twórczością, ale również bardzo bogatą działalnością - pedagogiczną, filantropijną. Chcemy ukazać wartości wspólne dla niego i dla nas współczesnych, które wciąż są aktualne. Skupiamy się zaś głównie na dzieciach, gdyż to ich los, przyszłość najbardziej leżały na sercu autora "Bajek i powiastek" - podkreśla R. Domka.
Szczegółowy program wraz z omówieniem wydarzeń oraz aktualnościami można znaleźć na oficjalnej stronie Festiwalu Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza - TUTAJ
- Nagrodami w konkursach są znane już z zeszłego roku maskotki Pana Kotka, a także wyjątkowe autorskie szklane statuetki, które specjalnie na tę okazję wykonała artystka z Bytomia Aleksandra Herisz. Statuetki są małymi dziełami sztuki, jedynymi w swoim rodzaju, każda z nich bowiem została wykonana ręcznie techniką fusingu. Ponadto laureaci otrzymają książki i gry - informuje koordynatorka festiwalu.
II Festiwal Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Patronat honorowy objął Prezydent Miasta Tarnobrzega Dariusz Bożek.