Artyści występujący na najważniejszych scenach w kraju i za granicą, tym razem gościli w Tarnobrzegu.
W Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega - Zamku Tarnowskich w Dzikowie wystąpili: śpiewaczka operowa Olga Pasiecznik (sopran), brytyjski gambista i wiolonczelista Mark Caudle oraz klawesynista i dyrygent Władysław Kłosiewicz. Podczas koncertu "Lontananza crudel…", który odbył się w ramach cyklu "Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej" wykonali utwory głównie barokowych kompozytorów włoskich.
Zabrzmiały trzy kantaty na sopran i basso continuo - "Occhi miei che faceste?" Georga Friedricha Händla, oraz dwie autorstwa Tomaso Albinoniego - "Amor, Sorte, Destinol" i "Lontananza crudel". Dopełnieniem programu były kompozycje na wiolonczelę solo Giovanniego Battisty Vitaliego, klawesyn - Domenico Scarlattiego oraz na oba instrumenty - Sonata a-moll Antonio Vivaldiego.
- To była prawdziwa muzyczna uczta. Ktoś może spytać: jaki związek ma cykl koncertów "Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej" z Zamkiem Tarnowskich? Przyczyna jest bardzo prosta - wszak z tego miejsca, z zamkowej kaplicy w XVII wieku cudowny obraz powędrował do kościoła ojców dominikanów - stwierdził Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, które było współorganizatorem koncertu.
Radości z możliwości goszczenia w Tarnobrzegu artystów światowej miary nie krył Mariusz Ryś, obecny kierownik artystyczny cyklu, muzykolog, wicedyrektor Tarnobrzeskiego Domu Kultury.
- Na plakatach widniała informacja, że będzie to „mistrzowski koncert”, w zapowiedziach zaś pojawiły się sformułowania o występie muzyków światowej sławy. Czasami te określenia bywają z uwagi na kurtuazję nadużywane, ale absolutnie nie w przypadku artystów, którzy wystąpili dzisiaj wieczorem. Mieliśmy możność wysłuchać śpiewu i gry najwybitniejszych wykonawców, jakich moglibyśmy sobie wyobrazić. Jestem pod ogromnym wrażeniem kunsztu muzycznego - mówił o swoich odczuciach tuż po zakończeniu koncertu Mariusz Ryś.
Artyści zaprezentowali utwory kompozytorów barokowych. Marta Woynarowska /Foto GośćSopranistka Olga Pasiecznik urodziła się w Równem na Ukrainie. Studiowała w Konserwatorium Muzycznym w Kijowie (obecnie Ukraińska Narodowa Akademia Muzyczna im. Piotra Czajkowskiego) oraz w warszawskiej Akademii Muzycznej (obecnie Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina). Ma na swym koncie ponad 50 partii operowych, które realizowała na najbardziej prestiżowych scenach świata, występowała bowiem m.in. w Opera National de Paris - Opera Bastille, Palais Garnier, Theatre des Champs-Elysees, Theatre Chatelet, Salle Pleyel (Paryż), Concertgebouw (Amsterdam), Komische Oper Berlin, Berliner Konzerthaus, Berliner Philharmonic, Elbphilharmonie Hamburg, Teatro Real, Auditorio Nacional de Musica (Madryt), Bayerische Staatsoper, Muenchner Philharmonie, Palais des Beaux-Arts, Theatre Royal de la Monnaie (Bruksela), Theater an der Wien, Bregenzer Festspiele, Grand Theatre de Geneve, Finnish National Opera, Flemish Opera, Tokyo Suntory Hall oraz Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.
W swoim dorobku fonograficznym ma ponad 60 płyt CD i DVD.
Jej talent był wielokrotnie doceniany i nagradzany. Międzynarodowy magazyn operowy "Opernwelt" w 2005 roku nominował ją do tytułu "Najlepsza śpiewaczka sezonu artystycznego 2004-2005". Została wyróżniona Paszportem "Polityki" (1997), nagrodami: "Fryderyk", "Orfeusz" festiwalu „Warszawska Jesień” oraz im. A. Hiolskiego za najlepszą rolę operową.
Mark Caudle jest brytyjskim wiolonczelistą i gambistą, specjalizującym się w muzyce renesansowej i barkowej, którą wykonuje od około czterdziestu lat. Przez 10 lat współpracował jako wiolonczelista z Academy of Ancient Music, zaś z zespołami takimi jak The Parley of Instruments, St. James Baroque, Consort of Musicke, English Consort of Viols i Canzona jako gambista. W Polsce koncertował regularnie z Arte dei Suonatori, Il Tempo i Concerto Polacco. Gościnnie współpracował z Les Arts Florissants, Concerto Copenhagen, Boston Early Music Festival Orchestra i Drottningholm Opera. Jest cenionym wykładowcą. Pasją artysty jest także lutnictwo - w swoim dorobku ma skrzypce, altówki, wiolonczele (w tym wiolonczele piccolo) i skrzypce basowe (bass violins).
Władysław Kłosiewicz - klawesynista i dyrygent, studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie i Accademia Musicale Chigiana w Sienie. Zwycięzca międzynarodowych konkursów klawesynowych w Paryżu (1981), Paryż-Dijon (1983), oraz ARD w Monachium (1984). Od roku 1978 r. jest muzykiem Polskiej Orkiestry Kameralnej i orkiestry Sinfonia Varsovia. Współtworzył zespoły Concerto Avenna oraz Narol Baroque. Współpracował z wieloma wybitnymi solistami i dyrygentami, jak m.in.: Y. Menuhinem, Ch. Hoghwoodem, N. Harnoncourtem. Występował w wielu salach koncertowych Europy oraz obu Ameryk. W jego dorobku fonograficznym znajdują się m.in. wszystkie utwory klawesynowe L.Couperina i J.Ph.Rameau, Partity, Suity Francuskie i Suity Angielskie oraz Wariacje Goldbergowskie J.S.Bacha (nagroda Fryderyk 2000), oraz największe wydawnictwo polskiej fonografii: komplet utworów F. Couperina (13 CD, nagrody: Fryderyk 2014, Clef d’Or 2014). W latach 1987-2004 był profesorem zwyczajnym klawesynu i interpretacji muzyki przedklasycznej w Universitaet fuer Musik und darstellende Kunst w Grazu w Austrii, obecnie zaś jest wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W roku 2018 odznaczony srebrną odznaką "Gloria Artis".
Organizatorami koncertu były klasztor ojców dominikanów w Tarnobrzegu, Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega przy współudziale Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu Województwa Podkarpackiego