Zaplanowany na 3 listopada koncert z cyklu "Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej" został przeniesiony na późniejszy termin.
Z powodów niezależnych od organizatorów jutrzejszy koncert "Lontananza Crudel" odbędzie się w niedzielę 14 listopada o godz. 19 w Zamku Tarnowskich w Dzikowie, siedzibie Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. Zatem tarnobrzeskich melomanów czekają dwa dni muzycznej uczty, dzień wcześniej bowiem, po wieczornej Mszy św. o godz. 18 w kościele ojców dominikanów odbędzie się również koncert w ramach cyklu "Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej", noszący tytuł "Cantigas de Santa Maria", podczas którego w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej "Scandicus" zabrzmią średniowieczne, galicyjsko-portugalskie pieśni maryjne z czasów Alfonsa X, króla Kastylii.
Koncert "Lontananza Crudel" jest drugim z cyklu, który wyjdzie poza mury dominikańskiej świątyni, by zawitać w zamkowych wnętrach. Intencją bowiem organizatorów jest, by wydarzenia mające w programie utwory świeckie, odbywały się poza klasztorem, powstawały bowiem z myślą o wykonywaniu ich w pałacowych komnatach.
Tarnobrzeskiej publiczności zaprezentują się światowej sławy artyści - Olga Pasiecznik, wybitna sopranistka występująca na najsłynniejszych scenach operowych świata, oraz towarzyszący jej na wiolonczeli Mark Caudle i Władysław Kłosiewicz, grający na klawesynie.
- Bardzo nas cieszy, że będziemy mogli gościć w Tarnobrzegu i wysłuchać prawdziwych mistrzów. Podczas ostatniego koncertu, kiedy zabrzmiały „Nieszpory Maryjne” Claudia Monteverdiego, dyrygujący zespołowi Stefan Plewniak, stwierdził, że dobrze się dzieje, iż takie monumentalne kompozycje i tak wspaniała muzyka wybrzmiewa nie tylko w dużych ośrodkach jak Warszawa, Kraków, ale również mniejszych miastach, takich jak Tarnobrzeg – zauważa Mariusz Ryś, który przejął kierownictwo cyklu po o. Grzegorzu Dońcu OP.
Plakat informacyjny. Arch. organizatorówW programie znajdą się utwory mistrzów włoskiego baroku: Antonio Vivaldiego, Tomaso Albinioniego, Giovanniego Battisty Vitaliego, Benedetto Marcellego, Domenico Scarlettiego oraz włoska kantata Georga Friedricha Händla - "Occhi miei che faceste?".
Nazwiska artystów, którzy wystąpią nie są z pewnością obce nawet osobom nie interesującym się muzyką klasyczną, niejednokrotnie pojawiały się bowiem na antenach radiowych lub telewizyjnych.
Sopranistka Olga Pasiecznik urodziła się w Równem na Ukrainie. Studiowała w Konserwatorium Muzycznym w Kijowie (obecnie Ukraińska Narodowa Akademia Muzyczna im. Piotra Czajkowskiego) oraz w warszawskiej Akademii Muzycznej (obecnie Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina). Ma na swym koncie ponad 50 partii operowych, m.in. w dziełach Monteverdiego, Glucka, Handla, Mozarta, Webera, Bizeta. Rossiniego, Verdiego, Pucciniego, Debussy’ego, Czajkowskiego oraz kompozytorów współczesnych, które realizowała na najbardziej prestiżowych scenach świata, występowała bowiem m.in. w Opera National de Paris - Opera Bastille, Palais Garnier, Theatre des Champs-Elysees, Theatre Chatelet, Salle Pleyel (Paryż), Concertgebouw (Amsterdam), Komische Oper Berlin, Berliner Konzerthaus, Berliner Philharmonic, Elbphilharmonie Hamburg, Teatro Real, Auditorio Nacional de Musica (Madryt), Bayerische Staatsoper, Muenchner Philharmonie, Palais des Beaux-Arts, Theatre Royal de la Monnaie (Bruksela), Theater an der Wien, Bregenzer Festspiele, Grand Theatre de Geneve, Finnish National Opera, Flemish Opera, Tokyo Suntory Hall oraz Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.
W swoim dorobku fonograficznym ma ponad 60 płyt CD i DVD.
Jej talent był wielokrotnie doceniany i nagradzany. Międzynarodowy magazyn operowy "Opernwelt" w 2005 roku nominował ją do tytułu "Najlepsza śpiewaczka sezonu artystycznego 2004-2005". Została wyróżniona Paszportem "Polityki" (1997), nagrodami: "Fryderyk", "Orfeusz" festiwalu „Warszawska Jesień” oraz im. A. Hiolskiego za najlepszą rolę operową.
Mark Caudle jest brytyjskim wiolonczelistą i gambistą. Arch. organizatorówMark Caudle jest brytyjskim wiolonczelistą i gambistą, specjalizującym się w muzyce renesansowej i barkowej, którą wykonuje od około czterdziestu lat. Przez 10 lat współpracował jako wiolonczelista z Academy of Ancient Music, zaś z zespołami takimi jak The Parley of Instruments, St. James Baroque, Consort of Musicke, English Consort of Viols i Canzona jako gambista. W Polsce koncertował regularnie z Arte dei Suonatori, Il Tempo i Concerto Polacco. Gościnnie współpracował z Les Arts Florissants, Concerto Copenhagen, Boston Early Music Festival Orchestra i Drottningholm Opera. Jest cenionym wykładowcą. Pasją artysty jest także lutnictwo - w swoim dorobku ma skrzypce, altówki, wiolonczele (w tym wiolonczele piccolo) i skrzypce basowe (bass violins).
Władysław Kłosiewicz - klawesynista i dyrygent. Arch. organizatorówWładysław Kłosiewicz, będący klawesynistą i dyrygentem, studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie i Accademia Musicale Chigiana w Sienie. Ostatni uczeń Ruggero Gerlina (1899-1983), asystenta i najbliższego współpracownika Wandy Landowskiej. Zwycięzca międzynarodowych konkursów klawesynowych w Paryżu (1981), Paryż-Dijon (1983), oraz ARD w Monachium (1984). Od roku 1978 r. jest muzykiem Polskiej Orkiestry Kameralnej i orkiestry Sinfonia Varsovia. Współtworzył zespoły Concerto Avenna oraz Narol Baroque. Współpracował z wieloma wybitnymi solistami i dyrygentami, jak m.in.: Y. Menuhinem, Ch. Hoghwoodem, N. Harnoncourtem. Występował w wielu salach koncertowych Europy oraz obu Ameryk. W jego dorobku fonograficznym znajdują się m.in. wszystkie utwory klawesynowe L.Couperina i J.Ph.Rameau, Partity, Suity Francuskie i Suity Angielskie oraz Wariacje Goldbergowskie J.S.Bacha (nagroda Fryderyk 2000), oraz największe wydawnictwo polskiej fonografii: komplet utworów F. Couperina (13 CD, nagrody: Fryderyk 2014, Clef d’Or 2014). W latach 1987-2004 był profesorem zwyczajnym klawesynu i interpretacji muzyki przedklasycznej w Universitaet fuer Musik und darstellende Kunst w Grazu w Austrii, obecnie zaś jest wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W roku 2018 odznaczony srebrną odznaką "Gloria Artis".
Organizatorami koncertu są klasztor ojców dominikanów, Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega i Tarnobrzeski Dom Kultury. Wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu Województwa Podkarpackiego