Na placu budowy żłobko-przedszkola w Stalowej Woli podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod budowę integracyjnej placówki dla najmłodszych mieszkańców miasta.
Obiekt budowany jest w technologii pasywnej, czyli z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.
Żłobko-przedszkole oddane zostanie do użytku w 2023 roku. Skorzysta z niego 195 dzieci.
- Budujemy nowy, piękny obiekt, który - mam nadzieję - będzie nie tylko dumą Stalowej Woli, ale również całego regionu, bo to modelowy przykład, jak można realizować inwestycje z wykorzystaniem europejskich funduszy. To bardzo ultranowoczesna inwestycja - podkreślił Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.
Żłobko-przedszkole będzie miało basen, w którym prowadzona będzie rehabilitacja dla dzieci z niepełnosprawnościami. Koszt inwestycji to prawie 18 mln zł, z czego niespełna 13 mln to dofinansowanie z Unii Europejskiej.
- Ten budynek na pewno stanie się sztandarowym projektem realizowanym przez Stalową Wolę, który chcielibyśmy wykorzystywać i pokazywać jako dobry projekt. Projekt, który łączy w sobie zarówno zagadnienia związane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii poprzez pompy ciepła czy zastosowanie technologii LED, ale również jako budynek dostępny dla każdego dziecka, rodzica, niezależnie od stopnia jego sprawności - dodała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
Stan surowy budynku będzie gotowy na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku.
- Obecnie przygotowujemy się do wylania płyty fundamentowej. Budynek pasywny, którym jest ten obiekt, charakteryzuje się nie tylko materiałami użytymi do jego budowy, ale też rozwiązaniami architektonicznymi, aby wykorzystać ciepło od słońca - wyjaśnił Łukasz Kudyba, przedstawiciel wykonawcy.
Inwestycję poświęcił ks. Krzysztof Kida, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Stalowej Woli.