Nowy numer 13/2024 Archiwum

Sandomierz. Wręczono nagrody Bonum Publicum

W Zamku Królewskim odbyło się uroczyste wręczenie nagród Bonum Publicum Miasta Sandomierza imienia Aleksandra Patkowskiego.

Celem nagrody jest zachęcenie do kontynuowania działań wzorowanych na dorobku i osiągnięciach Aleksandra Patkowskiego, twórcy polskiego regionalizmu. Nagroda ma wyzwalać do aktywnego stosunku wobec własnego środowiska, rozwijać badania z zakresu przeszłości i kultury regionu, utrwalać odrębności lokalne oraz popularyzować tak zwane małe ojczyzny.

Urszula Stępień.   Urszula Stępień.
Ks. Grzegorz Słodkowski /Foto Gość

W tym roku wyróżnienie trafiło do Urszuli Stępień, kustosz Muzeum Diecezjalnego, za dokonania w zakresie kultury, utrwalania tradycji i pamięci historycznej oraz za wieloletnią pracę na rzecz rozwoju i promocji placówki.

Ks. Piotr Tylec.   Ks. Piotr Tylec.
Ks. Grzegorz Słodkowski /Foto Gość

Ks. Piotr Tylec otrzymał nagrodę w kategorii publikacji książkowych poświęconych Sandomierzowi i regionowi sandomierskiemu. Duchowny jest autorem książki pt. "Biskup Marian Ryx (1850-1930)".

Po rozstrzygnięciu XVII edycji Bonum Publicum - Nagrody Miasta Sandomierza odbyła się premiera wydawnicza "Sandomierskich żywotów średniowiecznych władców Polski" pióra prof. Feliksa Kiryka pod redakcją Romana Chyły.

Autorzy "Sandomierskich żywotów średniowiecznych władców Polski".   Autorzy "Sandomierskich żywotów średniowiecznych władców Polski".
Ks. Grzegorz Słodkowski /Foto Gość

Na książkę składa się część wprowadzająca poświęcona dziejom średniowiecznego Sandomierza, ale także odrębny tekst nawiązujący do opieki książąt i królów polskich nad miastem oraz ich związków z nadwiślańskim grodem. Główną treścią publikacji są żywoty średniowiecznych władców polskich, od Mieszka I, aż po przełom epoki średniowiecza i czasów nowożytnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy