Trwa druga edycja Festiwalu Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza.
Tarnobrzeski Dom Kultury, organizujący festiwal, gorąco zachęca do udziału w konkursach, towarzyszących wydarzeniu.
- Tegoroczna, druga edycja Festiwalu Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza odbywa się w formie hybrydowej. Część wydarzeń już za nami, część trwa, a w kolejnych niebawem będziemy mogli uczestniczyć. Obecnie przyjmujemy prace zgłaszane w trzech konkursach: plastycznym, teatralnym i literackim. Koordynatorem tego ostatniego jest Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu. W tym roku jego formuła została poszerzona o prace prozatorskie, czyli można zgłaszać zarówno wiersze, jak i opowiadania inspirowane utworami Jachowicza - informuje Renata Domka z TDK.
Również tematyka dwóch pozostałych konkursów musi oscylować wokół lub też bezpośrednio czerpać z twórczości autora „Bajek i opowiastek”.
- Spektakle mogą być oparte na własnym, autorskim scenariuszu lub też próbą przeniesienia na scenę bajki lub opowiastki Jachowicza - mówi Renata Domka. - Bardzo chcielibyśmy, aby przedstawienia zostały zaprezentowane na żywo na naszej scenie z udziałem publiczności. Naturalnie o ile pozwoli na to sytuacja epidemiczna, jeżeli nie, będą zaprezentowane w wersji online. W przypadku konkursu plastycznego należy wykonać ilustrację do wybranego utworu autora „Chorego kotka”.
Uczestnicy konkursu otrzymają atrakcyjne nagrody w tym pluszowego Pana Kotka, zaprojektowanego przez autorkę festiwalowego logotypu Joannę Zając-Slapničar, artystkę malarkę z Żywca oraz oryginalne statuetki.
Regulaminy konkursów oraz szczegółowe informacje na ich temat można znaleźć na stronie internetowej Tarnobrzeskiego Domu Kultury (TUTAJ) oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej (TUTAJ).
Finał festiwalu oraz rozstrzygnięcie konkursów odbędzie się w połowie listopada. Złoży się na niego szereg wydarzeń, w tym m.in. wykłady poświęcone twórczości, działalności i biografii Jachowicza oraz Tarnobrzegowi i Dzikowowi jego czasów, warsztaty plastyczne i kaligraficzne dla dzieci, spotkania z autorami książek dla najmłodszych. Szczegóły programu zostaną ogłoszone w najbliższych dniach.
Mural Jachowicza. Marta Woynarowska /Foto GośćW ramach festiwalu odbyły się już dwie imprezy towarzyszące - malowanie muralu Jachowicza oraz plener malarski.
- Mural jest efektem wspólnego działania Dariusza Paczkowskiego - grafficiarza, perfomera, streetartowca, działacza społecznego, którego prace można spotkać w wielu miastach Polski, oraz młodzieży ze szkół w Tarnobrzegu i Grębowie. Przedstawia językiem symbolu wartości jakim hołdował bajkopisarz - wyjaśnia Renata Domka.
Wizerunek Stanisława Jachowicza widnieje na południowej ścianie Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Jego odsłonięcie było pierwszym wydarzeniem tegorocznej edycji festiwalu.
W pierwszych dniach października odbył się natomiast plener malarki skierowany do uczniów szkół plastycznych, w którym uczestniczyli: Julia Baran, Izabela Zielińska (Zespół Szkół Plastycznych w Rzeszowie), Agnieszka Oleksik, Magdalena Berdychowska (Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu), Oliwia Stelmach (Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie), Judyta Gromek, Emanuela Muszyńska (Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Krośnie), Alicja Gonet, Julia Cygan i Kamil Bednarski (Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Małego Księcia w Tarnobrzegu).