Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Połaniec. Lekcja historii o Jędrusiach

Elektrownia Enea kształtuje postawy patriotyczne i krzewi zamiłowanie do lokalnej historii.

W Zespole Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK "Jędrusie" w Połańcu odbyła się lekcja historii z tarnobrzeskim historykiem, profesorem Uniwersytetu Rzeszowskiego Tadeuszem Zychem, autorem książki "Pierwsi po Hubalu. Odwet-Jędrusie. 1939-1945".

W publikacji Tadeusz Zych ukazał historię jednej z pierwszych niepodległościowych organizacji w okupowanej Polsce. Założony w październiku 1939 roku w Tarnobrzegu przez Władysława Jasińskiego "Odwet" wydawał pismo o tym samym tytule oraz prowadził akcje pomocowe, budząc nadzieję i ducha oporu wśród polskiego społeczeństwa. Na bazie "Odwetu" w 1941 roku Jasiński stworzył słynny oddział partyzancki "Jędrusie", działający głównie na terenie Sandomierszczyzny.

- Nie poznasz siebie samego, jak nie znasz swojej przeszłości. Przekraczając próg połanieckiego Zespołu Szkół przepełniło mnie ogromne wzruszenie widząc logo oddziału partyzanckiego "Jędrusie". Wcześniej jadąc do szkoły mijałem również miejscowości, których mieszkańcy są bohaterami mojej książki, poczułem się jakbym oglądał film, gdzie kolejne kadry przesuwają się przed moimi oczami – mówił do uczestników Tadeusz Zych.

Autor znalazł czas na podpisywanie swoich książek.   Autor znalazł czas na podpisywanie swoich książek.
Enea

Na lekcji historii z autorem obecnych było blisko 90 osób, wśród których, oprócz uczniów, byli m.in. członkowie zarządu Enei Połaniec – Agnieszka Wojdan i Janusz Paruzel oraz przedstawiciel Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu Radosław Matusiewicz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy