Nowy numer 48/2021 Archiwum

Z Tarnobrzega bliżej do Brazylii

Wystawą poświęconą stosunkom dyplomatycznym i kontaktom Polski z Brazylią zaznaczyło swoje powstanie Stowarzyszenie Polsko-Brazylijskie "Havea".

Ekspozycja to pierwsze przedsięwzięcie powstałego w kwietniu tego roku stowarzyszenia, gromadzącego miłośników kraju samby, piłki nożnej i najsłynniejszej plaży świata.

- Proces rejestracji naszego stowarzyszenia mocno przeciągnęła i utrudniła pandemia. Pracowaliśmy nad tym już w ubiegłym roku, ale ostatecznie wszystko udało się dopiąć dopiero kilka miesięcy temu, dokładnie w kwietniu. Wystawa "100 lat relacji dyplomatycznych Polska-Brazylia 1920-2020", którą dzisiaj otwieramy w Tarnobrzeskim Domu Kultury, została wypożyczona z Muzeum Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, a patronat honorowy nad nią objęła Ambasada Federacyjna Republiki Brazylii. Chcieliśmy tą ekspozycją przypomnieć i uczcić 100. rocznicę nawiązana stosunków dyplomatycznych pomiędzy naszym krajem a Brazylią, która przypadła w ubiegłym roku. Przekrojowo ukazuje ona relacje między oby państwami na polu politycznym, gospodarczym, kulturalnym - wyjaśnia Maciej Troll, prezes stowarzyszenia "Havea".

Z Tarnobrzega bliżej do Brazylii   Ekspozycja przybliża dzieje kontaktów między Polską i Brazylią. Marta Woynarowska /Foto Gość

Jak podkreśla M. Troll, organizacja chce swoje działania skoncentrować głównie na nawiązywaniu kontaktów z Polonią brazylijską, tworzoną głównie przez kolejne już pokolenia polskich emigrantów, wśród których bardzo liczną grupę stanowili chłopi z dawnego zaboru austriackiego. Opuszczając "galicyjską biedę", szukali lepszej przyszłości za Wielką Wodą. Wielu dzisiejszych Polonusów w Brazylii to potomkowie emigrantów także z naszego regionu. Stowarzyszenie, jak informuje M. Troll, zamierza także przybliżać i promować ich działalność kulturalną, obyczaje.

Z Tarnobrzega bliżej do Brazylii   Wystawa powstała z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski z Brazylią. Marta Woynarowska /Foto Gość

- Są to kwestie bardzo słabo znane przez ogół społeczeństwa, a przecież szacuje się, że kilka milionów Brazylijczyków jest pochodzenia polskiego. Zainteresowani są Polską, chcą tutaj przyjeżdżać, zwiedzać, poznawać kraj przodków i nawiązywać kontakty z Polakami. I takie stowarzyszenie jak nasze pragnie im w tym pomagać - dodaje M. Troll.

Współorganizatorem dzisiejszego wydarzenia było Towarzystwo Polsko-Brazylijskie w Warszawie. W wernisażu uczestniczyli prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek oraz brazylijscy goście, którzy przyjechali z Warszawy.

Wystawę można zobaczyć do 28  października w Tarnobrzeskim Domu Kultury.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama