Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Racławice. Dzień Dziecka Utraconego

15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. To dzień pamięci o dzieciach zmarłych przed narodzinami oraz ich bliskich.

Z tej okazji bp Krzysztof Nitkiewicz modlił się przy grobie dzieci utraconych na nekropolii w Nisku-Racławicach, a następnie sprawował Eucharystię w kaplicy cmentarnej. Wraz z biskupem ordynariuszem Mszę św. koncelebrowali ks. Franciszek Sałęga, miejscowy proboszcz, i ks. Konrad Fedorowski z kurii diecezjalnej. W modlitwie uczestniczyli młodzi z zespołu Racławice, harcerze oraz parafianie.

Biskup Nitkiewicz mówił w homilii, że Bóg pamięta o każdym swoim stworzeniu, szczególnie zaś gdy chodzi o człowieka. Jak zaznaczył, to nic, że dziecko nie ujrzało nigdy ziemskiego światła, bo Bóg je kocha i pragnie jego dobra.

- W kościele pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Rzymie znajduje się rzeźba Berniniego przedstawiająca patronkę dnia dzisiejszego, św. Teresę Wielką, w momencie ekstazy. Można odnieść wrażenie, że stojący obok Teresy anioł, który trzyma w jednej ręce włócznię Bożej miłości, wyciągniętą właśnie z serca mistyczki, drugą dłonią podejmuje Teresę na wzór kapłana biorącego palcami konsekrowaną Hostię w celu ukazania jej obecnym. Groby dzieci, które zakończyły swoje istnienie przed narodzeniem, są dla nas znakiem, stanowią szczególne przesłanie. Mówią, że od chwili poczęcia mamy do czynienia z prawdziwym człowiekiem, a nie ze zlepkiem komórek. Maleńkie ciałko dziecka nienarodzonego także doczeka się któregoś dnia zmartwychwstania, podobnie jak każdy z nas. Dlatego zasługuje na szacunek i godny pogrzeb. Wiem, że pomimo najszczerszych chęci rodziców nie zawsze jest to możliwe. Stąd grób dziecka nienarodzonego może być dla nich miejscem pocieszenia przez modlitwę, która łączy żywych i umarłych - powiedział kaznodzieja.

Przed błogosławieństwem bp Krzysztof Nitkiewicz zachęcił zebranych do częstszej modlitwy w intencji dzieci utraconych oraz ich rodzin.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy