Nowy numer 42/2021 Archiwum

W brajlu o jeziorze

Osoby niewidome i słabowidzące będą teraz mogły pewniej poruszać się nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Pomogą im w tym plany tyflograficzne.

Osiemnaście planów zostało ustawionych nad jeziorem, by ułatwić orientację w przestrzeni osobom z dysfunkcjami wzroku. Dzięki nim dowiedzą się, jak rozlokowane są obiekty nad tarnobrzeskim akwenem. Tablice ustawione na odpowiedniej wysokości i nachylone pod odpowiednim kątem, zawierają wypukłe rysunki opatrzone legendą zapisaną w alfabecie Braille’a. Rysunki informują o rozmieszczeniu infrastruktury nad jeziorem, legenda zaś o przeznaczeniu poszczególnych obiektów.

Plany zostały przygotowane we współpracy z osobami niewidomymi i niedowidzącymi. Z uwagi na zastosowanie piktogramów, będą pomocne również dla osób, które nie znają języka polskiego.

Nie jest to pierwsza inicjatywa miasta zrealizowana z myślą o mieszkańcach i turystach z dysfunkcją wzroku. Wcześniej został bowiem wydany specjalny przewodnik turystyczny.

- Przewodnik powstał w ramach projektu "Tarnobrzeg otwarty dla turysty z dysfunkcją narządu wzroku". Dowodzimy, że to nie tylko chwytliwe hasło. Inwestujemy w infrastrukturę nad jeziorem, by zapewnić jak największy komfort wypoczywającym tu osobom. Tylko w tym roku oddaliśmy do użytku odwiedzających Jezioro Tarnobrzeskie drogi, ścieżki rowerowe, parkingi, toalety, budynki pod usługi gastronomiczne, altany grillowe, place zabaw. Obecnie pozyskaliśmy kolejną dotację i już przygotowujemy się do nowych inwestycji. Dbamy jednocześnie o to, by jezioro wraz z powstającymi tu atrakcjami było przyjazne dla każdego. To już nie tylko troska o przystosowanie obiektów dla osób, które mają problemy z poruszaniem się. Jesteśmy przygotowani także na przyjęcie turystów, którzy otaczający świat odbierają innymi niż wzrok zmysłami. Osoby niepełnosprawne, w tym osoby niewidome i słabowidzące, coraz odważniej uczestniczą w życiu publicznym, podejmują pracę, ale też coraz chętniej podróżują, korzystają z atrakcji, które jeszcze do niedawna były dla nich niedostępne. Dzięki takim udogodnieniom, jak zainstalowane właśnie nad jeziorem plany tyflograficzne, osoby niewidome będą w stanie samodzielnie poruszać się w przestrzeni miejskiej plaży - mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Plany tyflograficzne zostały zrealizowane w ramach zadania "Rewitalizacja zdegradowanych obszarów poprzemysłowych miasta Tarnobrzega poprzez zagospodarowanie terenów wokół Jeziora Tarnobrzeskiego" - etap I. Koszt tablic oraz ich montaż wyniósł 105 tys. zł netto.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama