Nowy numer 17/2024 Archiwum

Kochany. W rocznicę pacyfikacji

79 lat temu Niemcy z zimną krwią zamordowali 35 mieszkańców wsi Kochany w gminie Pysznica oraz dwóch mieszkańców sąsiedniego Dębowca.

Był to ich odwet za udzielanie pomocy partyzantom. Na cmentarzu w Kochanach spoczywa 10 osób, pozostałe zostały pochowane w Pysznicy, Jastkowicach i Stalowej Woli.

Kochany. W rocznicę pacyfikacji

W każdą ostatnią niedzielę września mieszkańcy gminy oddają hołd poległym. Tak było i w tym roku - 26 września uroczystości na zabytkowym cmentarzu wojennym w Kochanach rozpoczęły się od występu Orkiestry Dętej z Grodziska Dolnego oraz koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Grupy Rekonstrukcyjnej Żołnierzy Wojska Polskiego „Wrzesień 1939”. Potem był apel pamięci, podczas którego wyczytano nazwiska wszystkich zamordowanych, w tym 20 dzieci (najmłodsze miało zaledwie 4 miesiące).

Kochany. W rocznicę pacyfikacji

Eucharystię za ofiary pacyfikacji odprawił ks. Adam Węglarz, proboszcz parafii pw. Przemieniania Pańskiego w Jastkowicach.

Kochany. W rocznicę pacyfikacji

-  Przed chwilą przywołani zostali ci, za których pragniemy sprawować Najświętszą Ofiarę. Będziemy się modlić, by Bóg dał im  radość nieba. Poprosimy też o pokój w naszej ojczyźnie. Aby nigdy nie doszło do takiego dramatu, do ludzkiego cierpienia - powiedział proboszcz.

Kochany. W rocznicę pacyfikacji

Przed pomnikiem poświęconym pomordowanym złożono kwiaty. Władze powiatowe reprezentował wicestarosta Mariusz Sołtys, a gminne - wójt gminy Pysznica Łukasz Bajgierowicz. Byli też obecni przewodniczący Rady Miasta Stalowej Woli Stanisław Sobieraj oraz poseł Janina Sagatowska.

Kochany. W rocznicę pacyfikacji

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy