W Katolickim Domu Kultury odbyła się pierwsza sesja plenarna III Synodu Diecezji Sandomierskiej.
Posiedzenie sesji plenarnej poprzedziła uroczysta Msza św. sprawowana w bazylice katedralnej pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza. Wraz z biskupem ordynariuszem Eucharystię koncelebrowali: bp pomocniczy senior Edward Frankowski, ks. Jerzy Dąbek, wikariusz generalny ks. Witold Płaza, sekretarz generalny synodu, oraz przybyli kapłani. We wspólnej modlitwie uczestniczyły osoby życia konsekrowanego oraz wierni świeccy, członkowie synodu.
Bp Nitkiewicz podczas homilii.Biskup Nitkiewicz zauważył w homilii, że po przeszło czterech latach synod gromadzi się na sesji plenarnej, aby rozważać propozycję uchwał końcowych.
- Droga synodalna, na którą zaprasza Ojciec Święty Franciszek, zobowiązuje nas do przemierzania jej diecezjalnego odcinka w tym samym duchu co cały Kościół powszechny. "Stanie w miejscu nie jest dla Kościoła dobrą rzeczą" - mówi papież, zachęcając do uległości Duchowi Świętemu, który jest reżyserem, my zaś bohaterami wędrówki, "niespokojnymi i nigdy biernymi". Pytajmy się wspólnie Ducha Świętego o kierunek drogi, prosząc Go jednocześnie o odwagę, aby przyjąć wyzwania przerastające na pierwszy rzut oka nasze siły i możliwości. Wyzwania wymagające poświęcenia oraz wyrzeczeń. To będzie nasze "szaleństwo krzyża", które w żaden sposób nie pasuje do współczesnego świata. Jeśli jednak "Syn Człowieczy został wydany w ręce ludzi", przyjmując śmierć na krzyżu, nie ma innej drogi do chwały w niebie. "Królestwo niebieskie doznaje gwałtu i ludzie gwałtowni je zdobywają" - mówi Pan Jezus. Potrzeba wielkiego wysiłku, wręcz zadania sobie gwałtu, aby wyplenić z serca egoizm, obojętność, strach, aby odrzucić pewne schematy "bo zawsze tak było", nie zadowalać się miernością, aby przyjąć wolę Bożą wyrażoną w przykazaniach czy przez drugiego człowieka. Będzie to jednak ofiara miła Bogu, który nam hojnie pobłogosławi - mówił kaznodzieja.
Hierarcha zachęcał do wdzięczności Bogu za dar wspólnoty, która tworzy jeden Lud Boży, bez podziałów, płotów i miedz wynikających z okoliczności, jakie niesie życie, i z pełnionych funkcji. - Powinniśmy wyjść razem z Panem Jezusem poza osłaniające nas mury, "nie mamy tutaj (bowiem) trwałego miasta, ale szukamy tego, które ma przyjść" (Hbr 13, 14). Tak więc zamiast przesuwania muru lub miedzy na własną korzyść, choćby o kilka centymetrów, chcemy nieść wszystkim światło Ewangelii, by królestwo Boże poszerzało się i rosło w nas i aż po krańce ziemi. Budujmy razem wspólnotę diecezjalną i parafialną, w której każdy będzie mógł znaleźć swoje miejsce u boku Chrystusa, a On wprowadzi nas, tak jak swoją Matkę Maryję, na niebieską ucztę - zakończył kaznodzieja.
Sesja plenarna odbyła się w auli Domu Katolickiego.Dalsza część spotkania miała miejsce w Katolickim Domu Kultury im. św. Józefa, gdzie delegaci obradowali nad schematami statutów synodalnych poświęconych osobom w Kościele: 1. Wierni świeccy w diecezji, 2. Duchowieństwo w diecezji, 3. Instytuty życia konsekrowanego, Stowarzyszenia życia apostolskiego, inne formy życia konsekrowanego.
Posiedzenie plenarne jest zebraniem wszystkich członków synodu. Zwołuje je biskup diecezjalny i mu przewodniczy. Relatorem podczas posiedzenia plenarnego jest przewodniczący komisji tematycznej, która przygotowała projekty uchwał. Do zadań posiedzenia plenarnego należy przede wszystkim ocena propozycji opracowanych przez komisje synodalne i dekanalne zespoły synodalne oraz przyjęcie ostatecznej wersji dekretów synodu. Ich projekty mogą zostać ponownie skierowane do właściwej komisji w celu poprawienia, po czym wracają na posiedzenie plenarne. Uczestnicy posiedzenia mogą również przyjąć dokument in toto, upoważniając sekretariat synodu do wprowadzenia poprawek i korekty językowej tekstu.
III Synod Diecezji Sandomierskiej pod hasłem "Aby nieść Światło Ewangelii" trwa od 25 marca 2017 r.