W budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu odbywa się trzydniowa Ogólnopolska Konferencja Naukowa Kanonistów Polskich.
Konferencja zorganizowana przez Stowarzyszenie Kanonistów Polskich we współpracy z diecezją sandomierską odbywa się pod tytułem: "Aktualne problemy relacji państwo-Kościół oraz prawa małżeńskiego i rodzinnego".
– Celem tego wydarzenia jest rozwój i upowszechnianie nauki prawa kanonicznego. Konferencja jest okazją do pogłębiania wiedzy i wymiany myśli przez kanonistów i pracowników instytucji kościelnych oraz świeckich prawników – tłumaczy ks. Michał Grochowina, oficjał Sądu Biskupiego.
Pierwszy dzień obrad rozpoczął się od otwarcia konferencji i powitania uczestników przez ks. bp. Krzysztofa Nitkiewicza, ordynariusza diecezji sandomierskiej, oraz ks. bp. Ryszarda Kasynę, przewodniczącego Rady Prawnej KEP. Słowo do zebranych skierował także ks. prof. Józef Krukowski, prezes Stowarzyszenia Kanonistów Polskich, który wręczył biskupowi sandomierskiemu honorowe członkostwo Stowarzyszenia Kanonistów Polskich.
Ks. prof. Krukowski wręczył bp Nitkiewiczowi honorowe członkostwo w Stowarszyszeniu Kanonistów Polskich.W trzech sesjach naukowych, zorganizowanych hybrydowo, w seminaryjnej auli wykłady wygłosili m.in. ks. prof. dr hab. Józef Krukowski pt. "Wkład Prymasa Polski Stefana Kardynała Wyszyńskiego i papieża Jana Pawła II w normalizację stosunków państwo-Kościół w Polsce po II wojnie światowej", mecenas Marek Markiewicz poruszył temat "Aktualne problemy związane ze stosowaniem Konkordatu w Polsce", Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak wygłosił wykład pt. "Aktualne problemy ochrony praw dziecka", ks. prof. dr hab. Mirosław Sitarz mówił o "Prawie wiernych do sakramentów świętych w prawie kanonicznym i polskim", natomiast ks. dr Krzysztof Cisek z Kongregacji Doktryny Wiary wygłosił wykład pt. "Obowiązki ordynariusza w postępowaniach dotyczących przestępstw zarezerwowanych Kongregacji Nauki Wiary".
Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka.Trzydniowa konferencja naukowa skupia łącznie około 100 uczestników oraz 15 wykładowców, m.in. pracowników naukowych wydziałów prawa kanonicznego uniwersytetów w Lublinie, Warszawie i Krakowie oraz innych wydziałów uczelni w Polsce, pracowników sądów kościelnych w Polsce, pracowników kurii diecezjalnych, kościelnych i cywilnych adwokatów, a także studentów prawa. Spotkanie jest okazją do pochylenia się ekspertów z zakresu prawa kanonicznego i prawa cywilnego nad relacją między państwem a Kościołem oraz pogłębienia wiedzy nad problematyką prawa małżeńskiego i rodzinnego.
W konferencji biorą udział eksperci prawa kanonicznego i cywilnego.Stowarzyszenie Kanonistów Polskich posiada siedzibę w Lublinie. Prowadzi działalność na terenie całego kraju. Jego celem jest rozwój i upowszechnianie nauki prawa kanonicznego oraz budowanie wspólnoty kanonistów zaangażowanych w różnych instytucjach kościelnych w kraju i za granicą. Cele te są osiągane poprzez: wspieranie kontaktów między kanonistami i innymi pracownikami instytucji kościelnych, organizowanie sympozjów i innych form pogłębiania wiedzy przez kanonistów i pracowników instytucji kościelnych oraz wydawanie biuletynu i innych publikacji.