W sobotę 11 września w kościele ojców dominikanów kolejny niezwykły koncert. Zabrzmi najpiękniejsza muzyka bizantyńska.
W ramach kolejnej odsłony cyklu „Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej” tym razem ojcowie dominikanie zapraszają w muzyczną podróż do średniowiecznego Konstantynopola, zabrzmi bowiem liturgiczna kompozycja bizantyńskiego poety Romana Melodosa (VI w.), pt. „Kondakion o Nawróconej” Marii Magdalenie.
- Roman Melodos, działający w Konstantynopolu za czasów cesarza Justyniana I, jest cenionym przez wieki w Kościele greckim kompozytorem i poetą wielu hymnów, pieśni i kondakionów - liturgicznych tekstów poświęconych różnym świętym, postaciom biblijnym i wydarzeniom. Powstanie kondakionu ma związek z rozbudowywaniem liturgii w VI wieku, gdy kultura bizantyjska osiągnęła okres wielkiego rozkwitu. Wielkie budowle sakralne jak Kościół Mądrości Bożej w Konstantynopolu, musiały mieć swe odzwierciedlenie we wspaniałości liturgii. Słowo „kondakion” oznaczało pierwotnie drążek, na który nawinięty był zwój, z którym śpiewak stawał przed wiernymi, później zwój pisma z pieśnią religijną, wreszcie samą pieśń religijną. Kondakion jest dramatyzowaną poetycką homilią, pisaną grecką prozą metryczną, śpiewaną przez kantorów i dwa chóry rozmieszczone po dwóch stronach ambony, od strony prezbiterium - wyjaśnia o. Grzegorz Doniec OP, pomysłodawca główny koordynator cyklu „Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej”.
Plakat informacyjny Klasztor Ojców DominikanówW czasie sobotniego koncertu zabrzmi najsłynniejszy kondakion Romana Melodosa - „Kondakion o Nawróconej” Marii Magdalenie w tłumaczeniu Marcina Abijskiego, cenionego kantora śpiewu greckiego, który tarnobrzeskiej publiczności zaprezentował się w lutym ubiegłego roku, również w kościele ojców dominikanów. Utwór wykona Schola Węgajty, specjalizująca się zarówno w śpiewie i teatrze średniowiecznym, jak również w muzyce liturgicznej Kościoła Wschodniego. Schola wystąpi pod kierownictwem artystycznym Marcina Abijskiego.
Koncert rozpocznie się po wieczornej Mszy św. o godz. 18.
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz wsparciu sponsorów: Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz Grupy Kapitałowej Siarkopol Tarnobrzeg sp. z o.o.