Nowy numer 15/2024 Archiwum

Stalowa Wola. Hołd ofiarom września

Obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się w Stalowej Woli na cmentarzu wojennym.

Tam też członkowie Fundacji „Przywróćmy Pamięć”, 54. Drużyny Harcerskiej im. ppor. Bronisława Kochana oraz Grupy Rekonstrukcyjnej 14. Pułku Ułanów Jałowieckich z gminy Zaleszany oddali hołd ofiarom II wojny światowej, a szczególnie poległym we wrześniu 1939 roku.

Stalowa Wola. Hołd ofiarom września

Działania wojenne we wrześniu 1939 r. nie ominęły Stalowej Woli i Rozwadowa. Tędy przechodziły zarówno duże jednostki wojskowe, jak i Grupa Operacyjna „Jagmin” gen. Sadowskiego oraz małe oddziały, np. por. Mostka z 16. Pułku Piechoty z Tarnowa, któremu udało się wyrwać z okrążenia spod Mielca. Tutaj ppłk Trzebunia organizował Grupę „Stalowa Wola”, która osłaniała przeprawy na Sanie.

Stalowa Wola. Hołd ofiarom września

Wśród żołnierzy Armii „Kraków” i Armii „Prusy”, którzy spoczywają na cmentarzu wojennym w Stalowej Woli-Rozwadowie, są: mjr Jerzy Wilczak, por. Jerzy Ropek, kpr. Józef Nazim, strzelec Michał Bilski, kanonier Zakarczemny (jego imię nie jest znane) oraz szeregowi Paweł Cierocki, Jan Korończok i Józef Pieniążek.

Stalowa Wola. Hołd ofiarom września

Ofiary września 1939 to także urzędnicy bankowi Leopold Stępień i Jan Ziaja, który zginęli podczas nalotu na rozwadowski węzeł kolejowy. Z Rozwadowa i okolic pochodzili także pomordowani w Charkowie i Katyniu oraz policjanci zabici w Twerze.

Stalowa Wola. Hołd ofiarom września

Podczas uroczystości na cmentarzu wojennym odczytano apel pamięci, odśpiewano hymn narodowy oraz zapalono znicze na grobach żołnierzy poległych podczas II wojny światowej.

Modlitwę za poległych odmówił br. Robert Rabka z klasztoru braci mniejszych kapucynów, gdzie też odprawiona została Eucharystia za ofiary II wojny światowej i ojczyznę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy