W Staszowie odbyła się wojewódzka inauguracja nowego roku szkolnego.
Uroczysta Msza św. sprawowana przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza w kościele pw. Świętego Ducha poprzedziła wojewódzką inaugurację roku szkolnego 2021/2022. W modlitwie uczestniczyły władze państwowe na czele z wojewodą świętokrzyskim Zbigniewem Koniuszem i wojewódzkim kuratorem oświaty. W Mszy św. wzięły udział również władze powiatu, miasta, kapłani, nauczyciele, uczniowie, służby mundurowe i przedstawiciele różnych instytucji.
Biskup Nitkiewicz mówił w homilii o znaczeniu nauki szkolnej, podkreślając, że obok zdobywania wiedzy powinna ona rozwijać człowieczeństwo i więzi społeczne. Biskup sandomierski porównał szkołę do wielkiego lotniska. - Potrzebne są i samolot, i pilot, i stewardessy, i wieża kontrolna oraz naturalnie pasażerowie. Wszyscy muszą ze sobą współpracować, wypełniać obowiązki i postępować zgodnie z procedurami. Myślę, że tak właśnie się dzieje w staszowskim liceum, a także w innych szkołach naszego regionu - mówił kaznodzieja.
Biskup podczas homilii.Cytując św. Augustyna i sługę Bożego Stefana Wyszyńskiego, zachęcał do kierowania się duchem wspólnoty. - Można jednak i trzeba zrobić jeszcze więcej. "Oby ci się nie spodobało to, kim już jesteś, abyś mógł się stać kim jeszcze nie byłeś" - zauważa św. Augustyn. A używając słów sługi Bożego kard. Wyszyńskiego, dodam, że mamy jednocześnie pomagać innym "wyzwolić się z szablonu, szukając lepszego od tego, co powszechnie uważane jest za dobre". Dlatego w szkole powinien panować duch wspólnoty. Potrzeba wychowawców, którym będzie leżał na sercu los każdego ucznia, oraz zaangażowania ze strony dzieci i młodzieży. O tym, co jest najważniejsze w edukacji, należy pamiętać już w momencie rekrutacji, kiedy dyrekcje starają się przyciągnąć do szkoły jak najwięcej kandydatów. Prześcigają się w ofertach i obietnicach. Mam wrażenie, że uwzględniają one bardziej ambicje rodziców, aktualne trendy niż rzeczywiste potrzeby młodego człowieka - podkreślił hierarcha.
Biskup mówił także o gromadzących się rzeszach ludzi wokół Chrystusa, którzy także mieli swoje oczekiwania. Jak zauważył, w pewnym momencie wielu z nich odeszło, gdyż mowa Pana Jezusa wydała się zbyt trudna, za bardzo wymagająca, ale On miał naprawdę na sercu dobro swoich słuchaczy, głosząc im Dobrą Nowinę o królestwie Bożym. Nie uległ presji, nie szukał poklasku, pozostając do końca konsekwentny w swoich słowach i czynach. - Kościół w Polsce był od początku jej dziejów protektorem szkolnictwa. Nie lekceważył tego, co ziemskie i materialne, a jednocześnie troszczył się o ducha. Przekazywał wiedzę i wychowywał. W ten sposób kształtował i dalej formuje młode pokolenie, służąc dobru wspólnemu. Skończmy wreszcie z mitami o ciemnym średniowieczu, które rzekomo miałoby dzisiaj odżywać. Mroki zapanowały wraz z pojawieniem się barbarzyńców niszczących cywilizację starożytnego Rzymu i Grecji, podczas gdy Kościół katolicki rozpraszał je światłem wiary i wiedzy. Niewiele się zmieniło. Stojąc u boku rodziców, jesteśmy wielkim przyjacielem szkoły i liczymy na rozwój wzajemnej współpracy. Nie mamy z tego powodu żadnych przywilejów i wcale tego nie potrzebujemy. Doświadczamy natomiast ataków ze strony różnych katolikofobów, którzy chcieliby zawłaszczyć nie tylko szkołę, ale i całą Polskę. Dla Chrystusa warto jednak dać wszystko, gdyż tylko On ma słowa życia wiecznego, gdyż tylko w Nim jest zbawienie - podkreślił kaznodzieja.
Na zakończenie Mszy św. bp Nitkiewicz poinformował zebranych, że w odpowiedzi na prośbę władz miasta Stolica Apostolska ustanowiła patronem Staszowa św. Jana Pawła II. Uroczyste ogłoszenie tej decyzji odbędzie się w terminie uzgodnionym z burmistrzem.
Dalsza część uroczystości odbyła się w budynku Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Wyszyńskiego, gdzie do zaproszonych gości dołączyła Anna Krupka, wiceminister kultury i sportu, poseł na Sejm. Na początku bp Nitkiewicz poświęcił aulę im. kard. Wyszyńskiego. Uroczystość kontynuowana była następnie w sali gimnastycznej, gdzie goście mogli wysłuchać okolicznościowych przemówień. Potem wykład "Kard. Stefan Wyszyński - świadek wiary, nadziei i miłości" wygłosił ks. prof. Stanisław Dziekoński. Następnie wystąpił szkolny zespół teatralno-wokalny Credo, który zaprezentował wzruszającą inscenizację o Prymasie Tysiąclecia pt. "Czas to miłość".