Z radością, chociaż skromniej niż w minionych, rozpoczyna się nowy rok szkolny 2021/2022.
W Szkole Podstawowej nr 4 w rozpoczęciu roku uczestniczyć będą tylko uczniowie klas pierwszych z rodzicami oraz przedstawiciele starszych roczników. Również w Zespole Szkół im. ks. Stanisława Staszica nie odbędzie ogólnoszkolny apel, wszelkie komunikaty i informacje będą przekazywane przez radiowęzeł, który specjalnie w tym celu został rozbudowany.
Z możliwości powrotu do edukacji stacjonarnej cieszą się nauczyciele, uczniowie, a także rodzice.
- Szkoła jest gotowana na przyjęcie uczniów i cieszymy się, że nauka odbywać się będzie w normalnej formie, nie zaś zdalnej. Dzieci spotkają się ze sobą, ale również z nauczycielami. Obu tym grupom brakowało owego kontaktu, dlatego też nie ukrywają radości z powrotu do normalnego funkcjonowania, acz nadal utrzymanego w reżimie sanitarnym, który gruntownie przećwiczyliśmy w minionym roku w pierwszych i ostatnich miesiącach nauki - mówi Grzegorz Kokoszka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Tarnobrzegu.
Przestrzegane zatem będą trzy podstawowe zasady: dezynfekcja, dystans i maseczki w częściach wspólnych, czyli korytarzach, łazienkach, szatniach. Każda klasa ma przydzieloną swoją salę, która jest regularnie wietrzona i dezynfekowana.
W szkole uczyć się będzie 534 dzieci w 23 oddziałach. Nauka podobnie jak w ubiegłym roku kończyć się będzie o 16.45. Jak informuje G. Kokoszka, placówka przygotowała się do realizacji zajęć wyrównawczych dla uczniów, którzy zechcą uzupełnić wiedzę nadrobić zaległości z poprzedniego roku szkolnego. - Oczywiście jakaś obawa tli się z uwagi na wciąż trwającą epidemię i pojawiające się nowe mutacje wirusa, niemniej wierzymy, że fakt zaszczepienia większości kadry oraz rozpoczynająca się w przyszłym tygodniu akcja promocji szczepień wśród dzieci od 12 roku życia przyniesie efekty i część rodziców zaszczepi swoje pociechy. Tym sposobem wszyscy będziemy w szkole bezpieczniejsi - dodaje dyrektor SP4.
W Zespole Szkół im. ks. Stanisława Staszica również panuje pełna gotowość, mimo, iż zapowiadane przez ministerstwa edukacji i zdrowia środki ochrony osobistej, czyli maseczki jednorazowe, maseczki FFP2/FFP3, rękawiczki, termometry, płyny do dezynfekcji, stacje do dezynfekcji z funkcją mierzenia temperatury, płyny do stacji dezynfekcyjnych z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych jeszcze nie dotarły. Są Ich dostarczanie rozpoczęło się bowiem 24 sierpnia i potrwa do17 września. - Mamy jeszcze spory zapas tych środków z poprzedniego roku szkolnego, które otrzymaliśmy z urzędu miasta oraz ministerstwa, dlatego ze spokojem oczekujemy na nową, zapowiadaną dostawę - mówi Jerzy Stelmach, dyrektor ZS. - Jeśli chodzi o szczepienia, to podczas ostatniej konferencji w kuratorium pojawiło się dla dyrektorów szkół zalecenie propagowania szczepień wśród uczniów. Takie działania podejmiemy w najbliższym czasie. Wychowawcy będą sporządzać listy uczniów wyrażających chęć zaszczepienia. Jeżeli będzie to niewielka grupa wówczas chętnych skierujemy do szpitala lub innej placówki. W przypadku większej liczby osób zdeklarowanych możliwe jest zorganizowanie punktu w szkole, z tym, że powinno się mieścić w wyznaczonym pomieszczeniu, w zespole zaś podającym szczepienia wymagana jest obecność lekarza.
Również szkoły, dla których organem prowadzącym jest tarnobrzeskie starostwo powiatowe przygotowane są do rozpoczęcia roku szkolnego.
Informacji o stanie gotowości powiatowych szkół i Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Nowej Dębie do nowego roku szkolonego wysłuchali radni powiatu tarnobrzeskiego podczas ostatniej sesji w miniony czwartek, 26 sierpnia. Raport przygotowany przez dyrektorów placówek przedstawił Kazimierz Błasiak, sekretarz powiatu.
Z informacji wynika, że, (popularne liceum) w nowym roku szkolnym liczyć będzie 4 oddziały, w których uczyć się będzie 85 uczniów. Dla 22 pierwszoklasistów stworzony został jeden oddział.
Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Nowej Dębie Robert Suska poinformował, iż placówka zaopatrzona jest w płyny do dezynfekcji rąk i powierzchni, maseczki ochronne, rękawiczki jednorazowe, dyspenser przy wejściach, fartuchy i kombinezony ochronne, urządzenie do dezynfekcji powierzchni, opryskiwacz, wyznaczona została także izolatka. Podobnie sytuacja wygląda w nowodębskim Zespole Szkół nr 2, gdzie powierzchnie płaskie oraz środki dydaktyczne są na bieżąco czyszczone odpowiednimi środkami, a nauczyciele, uczniowie i ich rodzice zostali zapoznani z procedurami postępowań oraz wytycznymi GIS i MEN.
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczym w Grębowie uwagi na specyfikę pracy stara się o dodatkowe wyposażenie w dystrybutor oraz środki dezynfekujące.