Dzięki staraniom tarnobrzeskiego koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego oraz władz gminy Grębów został odnowiony grób żołnierza poległego w 1939 roku.
Mogiła uczestnika kampanii wrześniowej, broniącego Polski przed hitlerowską agresją, znajduje się na cmentarzu parafialnym w Grębowie. Przez lata w miejscu spoczynku bohatera stał krzyż, upływ czasu mocno go nadwyrężył, w końcu zniszczył. Pamiętali jednak o grobie członkowie Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zwrócili się do gminy o jego odnowienie. Wójt Kazimierz Skóra zlecił wykonanie i ustawienie metalowego krzyża i ukształtowanie na nowo ziemnej mogiły. W ubiegłym tygodniu zaś na krzyżu została zamontowana tabliczka informująca, iż w tym miejscu spoczywa nieznany żołnierz polski, poległy we wrześniu 1939 roku.
Odnowiona mogiła żołnierska. Marta Woynarowska /Foto GośćW kilka dni po święcie Wojska Polskiego, a niemal w przededniu 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej, przedstawiciele tarnobrzeskiego koła ZŻWP na czele z płk. Józefem Dąbrowskim oraz władz Grębowa z zastępcą wójta Robertem Pędziwiatrem złożyli na grobie wiązanki kwiatów i zapalili znicze.
- Chcieliśmy uczcić pamięć żołnierza, który zginął w obronie Polski. Nie znamy jego nazwiska, milczą na temat również księgi parafialne, w których nie znaleźliśmy żadnej wzmianki na jego temat. Jest jednak nadzieja, że poznamy jego nazwisko, gdyż pan Ryszard Gortach, zarządca cmentarza, zdążył spisać dane z nieistniejącej starej tabliczki. Dzięki naszej interwencji udało się nie dopuścić do likwidacji mogiły, gdyż byli chętni na zakup tego miejsca. Pan wójt Kazimierz Skóra zaś zlecił odnowienie żołnierskiego grobu na koszt gminy, prawo bowiem nakłada ten obowiązek na wojewodów, którzy mogą zlecać go samorządom, a sięga ono swymi korzeniami jeszcze 1933 roku, kiedy została przyjęta ustawa o grobach i cmentarzach wojennych - wyjaśnia płk Józef Dąbrowski.
Pamięć obrońcy z 1939 roku uczcili koło ZŻWP w Tarnobrzegu oraz przedstawiciele władz Grębowa. Marta Woynarowska /Foto GośćNa cmentarzu parafialnym w Grębowie jest także zbiorowa mogiła żołnierzy poległych w wojnie obronnej 1939 roku.
- O oba groby staramy się dbać przez cały rok, a z okazji święta Wojska Polskiego oraz uroczystości Wszystkich Świętych składamy na nich kwiaty, zapalamy znicze, by w ten sposób uczcić pamięć naszych obrońców - mówi Jacenty Jakubowski, inspektor do spraw gospodarki, ochrony środowiska i spraw ppoż. w Urzędzie Gminy Grębów. - Na naszym terenie pojedynczych mogił mamy kilka, ale są również cmentarze wojenne w Stalach, Wydrzy i Krawcach, pochodzące z czasu zaciętych walk, jakie toczyły na tym obszarze armie rosyjska i austro-węgierska w 1915 roku podczas I wojny światowej.
Mogiła żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku na cmenatrzu parafialnym w Grębowie. Marta Woynarowska /Foto GośćObecnie trwają przygotowania do ekshumacji i przeniesienia szczątków żołnierzy spoczywających na nekropolii w Krawcach, które zostaną złożone w mogile na cmentarzu przy tamtejszym kościele, na co zgodę wyraził ks. Eugeniusz Różański, proboszcz parafii w Wydrzy.