Nowy numer 13/2024 Archiwum

Gliniany. Odzyskujmy piękno świątyni

Dobiegł koniec jeden z trzech etapów renowacji kościoła w Glinianach. Ta prawie 450-letnia świątynia zyskuje nowy blask. Od fundamentów po dach prowadzone są prace, które mają przywrócić jej dawne piękno.

Niewielka parafia pw. św. Wojciecha w Glinianach położona wśród lasów w okolicy Ożarowa prowadzi prace remontowe przy swoim zabytkowym drewnianym kościele. Świątynia zbudowana w 1573 r. stanowi piękny przykład architektury drewnianej w Polsce. Przy tej świątyni, mimo pandemii, w ostatnich miesiącach trwały nieprzerwanie prace, które w najbliższych latach mają przywrócić jej dawne piękno.

Wymiany wymagały podwalina i belki zrębowe.   Wymiany wymagały podwalina i belki zrębowe.
Archiwum Parafii.

Przygotowania do rozpoczęcia remontu trwały blisko dwa lata. W tym okresie wyłoniony został główny wykonawca, który opracował projekt prac. – Po ujrzeniu spróchniałej podwaliny podjąłem pierwsze próby skontaktowania się ze specjalistą w celu przygotowania planu remontu. Kontakt z inżynierem był jednak utrudniony przez ciągłe zmiany terminów spotkania. Po upływie roku Jerzy Zub, kierownik delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Sandomierzu polecił mi, abym skontaktował się z firmą „Portal” z Domaradza, specjalizującą się w takich pracach. W lutym 2019 roku firma ta przygotowała pierwszy projekt budowlany i kosztorys prac na 200 tys. złotych – tłumaczy ks. Wójtowicz.

Remont objął wszystkie części posadowienia kościoła.   Remont objął wszystkie części posadowienia kościoła.
Archiwum Parafii

Etap pierwszy prac budowlano-konserwatorskich rozpoczął się we wrześniu ubiegłego roku. Polegał on na remoncie posadowienia drewnianego kościoła tj. wymiana fundamentów, odcinkowa wymiana dolnych partii belek zrębowych, wymiana belek podwalinowych, wykonanie izolacji poziomej oraz wykonanie podmurówki kamiennej.

W tym roku przewidziana jest realizacja kolejnego etapu przywrócenia piękna świątyni. Kosztorys tych prac wyceniany jest na 365 tys. złotych. Plan konserwacji zawiera odcinkową wymianę belek zrębowych kościoła, remont konstrukcji więźby dachowej wraz z wymianą ołacenia i gontowego pokrycia dachu kruchty głównej oraz dachu bocznego aneksu nawy od strony północnej. Ponadto wewnątrz kościoła planowane jest wykonanie remontu konstrukcji chóru muzycznego, wymiana oszalowania ścian elewacyjnych, a także wymiana oszalowania wewnętrznego deskowania kruchty głównej.

W planach parafii jest także trzeci etap prac remontowych, który obejmie wymianę wewnętrznego oszalowania kościoła oraz wymianę podłogi. – Dziękuję wszystkim tym, którzy wspierają nas duchowo i materialnie. W sposób szczególny dziękuję ofiarodawcom i dobroczyńcom: MSWiA – Fundusz Kościelny, Urzędowi Marszałkowskiemu w Kielcach, WUOZ w Kielcach, UMiG Ożarów, Cementowni Ożarów oraz wszystkim parafianom – podkreśla ks. Wójtowicz.

Więcej na temat prac remontowych w kościele w Glinianach będzie można przeczytać w najbliższym numerze sandomierskiego wydania "Gościa Niedzielnego" (nr 32 na 15 sierpnia).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy