Baranów Sandomierski. Wycieczka do legendarnego tunelu

Baranowskie muzeum zaprasza na wycieczkę legendarnym tunelem łączącym zamki w Baranowie Sandomierskim i Sandomierzu.

Dzięki nowoczesnym technologiom podziemia wiodące z Baranowa do Sandomierza zostały odnalezione… Wprawdzie jak na razie tylko wirtualnie, ale każdy, kto skorzysta z najnowszej oferty baranowskiego muzeum, przeżyje prawdziwą przygodę i to z dawką adrenaliny.

- Od kilku dni mamy nową atrakcję, jedyną taką w regionie, czyli okulary w systemie virtual reality, dzięki którym możemy przenieść się w czasie do XVII wieku i spróbować odnaleźć legendarny tunel łączący zamek w Baranowie z Sandomierzem. Ponieważ jak na razie poszukiwania nie przyniosły rezultatu, więc postanowiliśmy odnaleźć go w formie wirtualnej - mówi z uśmiechem dyrektor Muzeum Zamku w Baranowie Sandomierskim Paweł Przykaza.

Placówka od pewnego czasu sondowała nowoczesne technologie, które mogłyby mieć w niej zastosowanie, dostarczając jednocześnie turystom dodatkowych wrażeń. Wybór padł na gogle VR oculus, a zainspirował do tego projekt Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” realizowany jest przez Fundację Koncept Kultura oraz Biuro Programu „Niepodległa", który w 2019 roku na swej krajowej trasie zawitał także do Sandomierza.

- We współpracy z firmą Chronospace, specjalizującą się m.in. w tworzeniu rozwiązań VR, mającą spore doświadczenie w tej dziedzinie, przygotowywała bowiem projekty dla Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Czartoryskich w Puławach, zdecydowaliśmy się na stworzenie rozrywkowo-edukacyjnego escape roomu, w którym pokonując przeszkody i przechodząc przez kolejne komnaty, dociera się wreszcie do tajemniczego tunelu - wyjaśnia P. Przykaza.

Baranów Sandomierski. Wycieczka do legendarnego tunelu   Gracze muszą wykonać szereg zadań, zanim odkryją tunel. Marta Woynarowska /Foto Gość

Uczestnicy gry muszą zmierzyć się z beczkami tarasującymi przejście, znaleźć sposób na uruchomienie skomplikowanego mechanizmu otwierającego drzwi, odziać manekin w husarską zbroję, a nawet zagrać na dzwonach melodię hymnu „Bogurodzica”. By wrażenia były jak najbardziej realistyczne pojawiają się nawet szczury i pająki biegające pomiędzy przedmiotami. Nagrodą za pokonanie przeszkód i rozwiązanie kolejnych zadań jest odnalezienie i wejście do tunelu.

- Oprócz rozrywki gra dostarcza także sporo informacji z historii zamku w Baranowie Sandomierskim. Gracz dowiaduje się m.in. o tym, co działo się tutaj podczas potopu szwedzkiego, poznaje ważne dla tamtego czasu postaci. Projekt opracowywaliśmy wspólnie z firmą Chronospace, przesyłaliśmy nasze propozycje, które stanowiły swoistą bazę. Obecnie dysponujemy dwoma urządzeniami. Czas gry średnio przewidziany jest na około 30 minut - dodaje dyrektor baranowskiego muzeum.

Z wirtualnego spaceru można skorzystać codziennie w godzinach otwarcia muzeum, po uprzedniej rezerwacji pod numerem (15) 811 80 40 wew.100. Usługa jest odpłatna.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..