Na Rynku Starego Miasta stanął pierwszy miejski zdrój z wodą pitną. Powszechny, darmowy dostęp mieszkańców i turystów do zdrowej wody pitnej to jeden z priorytetów polityki prozdrowotnej i proekologicznej Sandomierza.
Zainstalowany zdrój, wykonany z odlewu żeliwnego, posiada dwa krany i dwie misy. Z uwagi na wdrożoną nową strategię miasta został zaprojektowany w kolorach szarości, czyli w kolorach kamienia pasiastego, głównego produktu marki.
– W upalne dni mieszkańcy Sandomierza, ale również turyści, będą mogli napić się naszej sandomierskiej czystej i zdrowej wody. Chcemy podzielić się tą wodą, a jednocześnie pochwalić, jaka jest dobra – powiedział burmistrz Sandomierza Marcin Marzec.
Woda pochodzi z ujęcia w Romanówce w gminie Dwikozy, skąd od 1978 roku zaopatrywany jest cały Sandomierz. – Jest to woda pochodząca z pokładów trzeciorzędowej jury, woda niechlorowana, o wysokim nasyceniu wapna. Posiada certyfikat wody o walorach wody mineralnej – poinformował Piotr Sołtyk, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sandomierzu.
Nowa inicjatywa miasta ma w znaczny sposób ograniczyć używanie plastikowych butelek.
– Pijąc wodę z poidełka, można zaoszczędzić, ale także działać proekologicznie, ponieważ nie używa się plastikowych opakowań – podkreślił Piotr Chojnacki, kierownik Wodociągów i Kanalizacji, który zapowiedział, że podobne zdroje pojawią się także w innych częściach miasta, zwłaszcza tam, gdzie przebywa duża liczba ludzi.
Na źródełku umieszczono pamiątkową tabliczkę.Nowe źródełko w mieście to inicjatywa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sandomierzu, która w tym roku świętuje 65-lecie istnienia. Ujęcie wody czynne będzie od najbliższego weekendu. Ma służyć mieszkańcom i turystom od maja do końca października.