Rok 2021 to dla parafii Wrzawy czas wielkiego jubileuszu - 750-lecia istnienia. Jest to zatem dobra okazja, aby choć krótko zapoznać się z jej historią.
Główne obchody jubileuszu 750-lecia parafii we Wrzawach odbędą się 8 sierpnia. Tego dnia o godz. 11 bp Krzysztof Nitkiewicz odprawi uroczystą Mszę św.
Poprzedzi ją odczyt dokumentu pt. „Historyja parafii Wrzawy, czyli kiedy mieszkańcy doliny Wisły i Sanu, Bogu swe serce oddali”. W godzinach popołudniowych odbędzie się natomiast spotkanie integracyjne mieszkańców Wrzaw i przyjaciół parafii. Do tych wydarzeń wspólnota parafialna przygotowuje się od dłuższego czasu.
– Przygotowany został kalendarz obchodów jubileuszu na cały rok. Świętowanie rocznicy parafii nie jest bowiem dla nas tylko jednorazowym aktem. Dalszym przygotowaniem parafii do jubileuszu było przeprowadzenie w czerwcu misji świętych, które poprowadził o. Zbigniew Bruzi CSsR. Poza tym od połowy lipca ks. Rafał Kobiałka, ojciec duchowny sandomierskiego seminarium, głosi w każdą niedzielę specjalną naukę dotyczącą zbliżającej się uroczystości – wymienia proboszcz.
Rocznica i jej obchód wymagają przygotowań i zaangażowania wielu osób. W tym celu powołany został specjalny komitet organizacyjny obchodów jubileuszu. – W skład komitetu wchodzą przedstawiciele różnych instytucji oraz ludzie związani z parafią. Razem jest to około 20 osób – tłumaczy Waldemar Prarat, członek komitetu, a zarazem regionalista. – Staramy się naszym zaangażowaniem wspomagać proboszcza, m.in. pozyskujemy fundusze na organizację uroczystości, a także planujemy sposób wydania zdobytych środków. Poza tym przygotowaliśmy okolicznościowy album z okazji jubileuszu oraz wystawę plenerową o historii parafii, która stanie na sztalugach przed kościołem – wymienia Prarat.
Ważnym elementem obchodów jubileuszu są ludzie. Bez nich historia parafii nie byłaby kontynuowana, o czym przypomina proboszcz. – Po wspólnej modlitwie na schodach przed kościołem chcemy uwiecznić przybyłych na tą uroczystość ludzi pamiątkowym zdjęciem. Ponadto każdy z uczestników będzie mógł się wpisać do jubileuszowej księgi, umieszczonej w kościele. Szczególnym momentem niedzielnych obchodów będzie wieczorne spotkanie integracyjne, w czasie którym uhonorujemy najstarszych stażem małżonków parafii oraz najstarszego żyjącego ochrzczonego parafianina – mówi ks. Markowicz.
Jak podkreśla proboszcz, jubileusz to nie tylko przygotowania do samej uroczystości, ale także plany na przyszłość. – W dalszej perspektywie czasu planowane jest postawienie figury Matki Bożej Królowej Polski jako wotum wdzięczności za 750-lecie parafii. Nasze obchody wpisują się bowiem w wielowiekowy łańcuch pokoleń, który łączy nas, tworząc wielką rodzinę – podkreśla.
Dokładna data powstania parafii Wrzawy nie była znana do połowy XX w., kiedy to tarnobrzeski regionalista major Józef Rawski odnalazł odpowiedni zapis w aktach wizytacji dekanatu miechocińskiego z 1793 r. Wcześniej wiadomo było jedynie, iż utworzona została przed 1325 r., kiedy to znalazła się w wykazie parafii diecezji krakowskiej odprowadzających papieżowi świętopietrze. Wizytator spisując najważniejsze informacje o tej placówce zapisał, iż jej erekcja miała miejsce w 1271 r.
Hipotezę XIII-wiecznego pochodzenia parafii Wrzawy potwierdzają także tzw. „patrocinia”, czyli wezwania świątyń. Te nadane miejscowemu kościołowi – św. Wawrzyńca, św. Stanisława b.m., św. Katarzyny Aleksandryjskiej – mają charakter typowy dla wspomnianego wieku. Poza tym miejscowość została wymieniona w dokumencie starosty krakowskiego i sandomierskiego Thassa z Vissinburga z 1294 r. Nazywano ją wówczas „Wreuici”. Od 1468 r. funkcjonuje obecna nazwa Wrzawy, co oznacza miejsce, gdzie woda wrze, kotłuje się, tworząc wiry i odmęty.
Więcej na temat historii parafii we Wrzawach będzie można przeczytać w najbliższym numerze sandomierskiego wydania "Gościa Niedzielnego" (nr 31 na 8 sierpnia).