GN 37/2021 Archiwum

Telemann na Zamku Tarnowskich w Dzikowie

Koncerty z cyklu "Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej" wyjdą poza mury kościoła ojców dominikanów.

W najbliższy piątek, czyli 30 lipca, ojcowie dominikanie zapraszają tym razem na koncert do Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega - Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu-Dzikowie.

- Dzięki życzliwości dyrekcji tarnobrzeskiego muzeum "Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej" po raz pierwszy przekroczy mury naszego sanktuarium i zagości w zabytkowej sali wielkiej Zamku Tarnowskich. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy nawiązać współpracę i już planujemy kolejny koncert w Dzikowie. Uznaliśmy, iż zamkowe pokoje to idealne miejsce, gdyż tym razem w programie nie będzie utworów religijnych, zabrzmi bowiem barokowa muzyka salonowa, która gościła w siedzibach książąt i arystokracji, stanowiąc rozrywkę i uprzyjemnienie popołudni oraz wieczorów - mówi o. Grzegorz Doniec OP, pomysłodawca i inicjator cyklu. - W wiekach XVII i XVIII w dobrym tonie była umiejętność gry na którymś z popularnych wówczas instrumentów - flecie prostym, lutni lub violi da gamba. Często sami właściciele posiadłości inicjowali koncerty, muzykując wspólnie w gronie zaprzyjaźnionych osób. Najlepszym przykładem był król Francji Ludwik XIV, który w Wersalu sam przewodził orkiestrze grą na flecie prostym lub rozpoczynał pierwszy taniec. Obyczaje francuskie i niemieckie naturalnie przenikały na polskie dwory, gdzie powstawały pałacowe zespoły muzyczne. Zapraszano także muzyków z zagranicy, którzy przywozili ze sobą współczesne im kompozycje, przenosząc na nasz rodzimy grunt najnowsze trendy muzyczne.

Telemann na Zamku Tarnowskich w Dzikowie   Plakat zapraszający na koncert. Ojcowie Dominikanie

Podczas piątkowego koncertu zabrzmią utwory kameralne na flet prosty i klawesyn wybitnego barokowego kompozytora niemieckiego Georga Philipa Telemanna, komponującego m.in. dla europejskiej arystokracji, oraz muzykę francuskich autorów - Jacquesa Martina Hotteterre oraz Signora Dietri.

Kompozycje mistrzów barkowej kameralistyki wykonają wykładowcy krakowskiej Akademii Muzycznej - Katarzyna Czubek (flet prosty) oraz Adam Jastrzębski (klawesyn).

Koncert realizowany jest dzięki dofinansowaniu budżetu Województwa Podkarpackiego oraz wsparciu sponsorów: Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz Grupy Kapitałowej Siarkopol Tarnobrzeg sp. z o.o.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama