W Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega rozpoczęło się VII Międzynarodowe Sympozjum Artystyczne im. Mariana Ruzamskiego.
Do Dzikowa zjechali artyści z Polski i zagranicy, a wśród nich malarze oraz graficy.
- Gościmy osoby z różnych rejonów kraju oraz malarkę z Francji, Annę Baranek du Château, mieszkającą w Aigues Mortes. Wśród zaproszonych artystów są, jak za każdym razem, przedstawiciele uczelni artystycznych m.in. z Warszawy, Łodzi, Katowic, ale przede wszystkim wybitni malarze - informuje prof. Marek Sak, komisarz sympozjum.
Zaproszenie organizatorów w tym roku przyjęli: Anna Baranek du Château, Janusz Lewandowski, Jacek Maślankiewicz, Franciszek Maśluszczak, Józef Panfil, Jacek Rykała, Michał Suffczyński, Witold Warzywoda oraz reprezentujący Podkarpacie Piotr Rędziniak, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie.
- W tym gronie o przewadze malarzy gościmy jednego grafika - Witolda Warzywodę, świetnego litografa. Jjego litografie są niebywale barwne. Będzie się można o tym przekonać jeszcze dzisiaj, podczas popołudniowej prezentacji jego dorobku artystycznego - dodaje M. Sak.
Podczas sympozjum tradycyjnie każdego dnia o godz. 17 w sali czerwonej będą odbywały się otwarte dla wszystkich spotkania z jego uczestnikami, w trakcie których zaprezentują i przybliżą swoją twórczość. Od samego początku organizatorom przyświecała idea, iż nie będzie to typowy plener malarski, ale wydarzenie o charakterze artystyczno-naukowym, dające pole do dyskusji, wymiany opinii.
Założeniem sympozjum jest przekazywanie przez goszczących na nim artystów swoich prac do zbiorów tarnobrzeskiego muzeum. Jest to swego rodzaju kontynuacja tradycji byłych właścicieli Dzikowa - rodziny Tarnowskich, którzy przed II wojną stworzyli tu jedną z najcenniejszych kolekcji dzieł sztuki. Obecnie w zbiorach muzeum znajduje się ponad 70 prac wybitnych współczesnych artystów polskich i zagranicznych.
- Należy wspomnieć o jeszcze jednym, bardzo istotnym elemencie sympozjum, mianowicie o promocji muzeum, miasta i jego okolic. Artyści goszczący w Dzikowie stają się ambasadorami tego miejsca, roznoszącymi informacje o nim, o jego zbiorach po Polsce i zagranicy. Przed dwoma laty jednym z uczestników był malarz Senol Sak z Turcji, który po powrocie do swego kraju, napisał obszerny artykuł poświęcony sympozjum - dodaje jego komisarz.
VII Międzynarodowe Sympozjum Artystyczne im. Mariana Ruzamskiego potrwa do 2 sierpnia.