GN 37/2021 Archiwum

Stalowa Wola. Zielone światło dla strefy

Sejm przyjął ustawę, która wskazuje Stalową Wolę jako miejsce do realizacji strategicznych inwestycji, także w zakresie elektromobilności.

Wcześniej stalowowolscy radni  jednogłośnie poparli projekt ustawy tworzący w mieście Strategiczny Park Inwestycyjny.

Zdaniem prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego historia zatoczyła koło, ponieważ 80 lat temu miasto powstało, realizując zakrojony na szeroką skalę projekt rządowy dotyczący rozwoju przemysłu zbrojeniowego, teraz - elektromobilności, energii i nowych technologii.

Zgodnie z przyjętą przez Sejm specustawą, w Jaworznie miałaby powstać fabryka samochodów elektrycznych, w Stalowej Woli natomiast, na powierzchni blisko 1000  hektarów, zagościłyby technologie elektroniczne i procesorowe, także strefy dedykowane przemysłowi zbrojeniowemu, motoryzacyjnemu, lotniczemu oraz innowacyjnemu przemysłowi energetycznemu, w tym wodorowemu i przemysłowi tworzyw sztucznych.

Stalowa Wola. Zielone światło dla strefy

Według prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego przyjęcie specustawy, to przede wszystkim zwieńczenie starań miasta o poszerzenie specjalnej strefy ekonomicznej.

- Obecna strefa jest całkowicie wyczerpana pod względem nowych inwestycyjnych terenów. Otwarcie się zaś na nowoczesne technologie - to szansa, by zaprosić do powrotu mieszkańców Stalowej Woli, którzy kiedyś nasze miasto opuścili i pokazać młodym ludziom, którzy jeszcze się uczą, iż tutaj powstaje coś wielkiego, pozwalającego na realizację ich osobistych ambicji. Jest mało obszarów, posiadających tak dobre uzbrojenie w sieci energetyczne i wodociągowe. Stalowa Wola jest też jednym z niewielu miast w Polsce, gdzie są dwie oczyszczalnie ścieków - podkreśla prezydent miasta.

Inwestycjami w poszerzonej strefie są już zainteresowane dwie duże międzynarodowe korporacje, chcące zainwestować prawie 10 mld złotych i utworzyć kilka tysięcy miejsc pracy.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama