Nowy numer 33/2022 Archiwum

Cyfrowa rewolucja w kulturze

Domy, centra i ośrodki kultury z regionu otrzymały granty na nowoczesny sprzęt i szkolenia.

Instytucje wnioskowały o dofinansowanie z programu "Konwersja cyfrowa domów kultury", realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury, którego budżet wyniósł ponad 26 mln zł, pochodzących z Unii Europejskiej.

O wsparcie z programu aplikowało 1221 placówek kulturalnych z całego kraju, pozytywną ocenę otrzymało tylko 200, a wśród nich m.in. instytucje z Tarnobrzega, Sandomierza, Samborca, Klimontowa, Opatowa, Zaklikowa, Niska i Bojanowa.

Tarnobrzeski Dom Kultury otrzymał grant na kwotę 144 tys. zł, Sandomierskie Centrum Kultury - prawie 98 tys., Gminny Ośrodek Kultury w Samborcu - prawie 76 tys., bez mała 120 tys. dostał Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Klimontowie, prawie 139 tys. - Opatowski Ośrodek Kultury i 158 tys. - Gminny Ośrodek Kultury w Bojanowie. Najwyższe dofinansowania zostały przyznane Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Zaklikowie, który na projekt "Okno na świat kultury - czas na zmiany w Gminnym Ośrodku Kultury w Zaklikowie" otrzymał 173 tys., i Niżańskie Centrum Kultury "Sokół" w Nisku - prawie 161 tys. zł. Co istotne, projekty mogą być w 100 proc. realizowane z pieniędzy grantowych, nie wymagany był bowiem wkład własny.

Cyfrowa rewolucja w kulturze   Plakat programu. NCK

- Projekt "Cyfrowy TDK", który złożyliśmy do NCK, był reakcją na sytuację, jaka wydarzyła się w zeszłym roku, kiedy placówki kultury wstrzymały działalność na skutek obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19. Nasza instytucja nie była wówczas przygotowana na przeniesienie działań do internetu - wyjaśnia Mariusz Ryś, wicedyrektor Tarnobrzeskiego Domu Kultury. - Dzięki grantowi nasi pracownicy będą mogli odbyć szkolenia w zakresie działalności i jej programowania online. Kupimy także nowoczesny sprzęt niezbędny do prowadzenia działań za pośrednictwem internetu.

TDK planuje m.in. zakup nagłośnienia, sprzętu do transmisji internetowych, mobilnego studia nagrań, w tym mikrofonów, stołów mikserskich oraz akcesoriów dla niedosłyszących, oprogramowania i licencji.

Również SCK planuje zakup niezbędnego wyposażenia, które pozwoli na poszerzenie jego oferty do prowadzania działalności zarówno stacjonarnej, jak i online.

Projekty mogą być realizowane do końca czerwca przyszłego roku.

Dla Tarnobrzeskiego Domu Kultury pieniądze ze wspomnianego programu to kolejne dofinansowanie zewnętrzne. Wcześniej bowiem otrzymał 48 tys. zł z programu "Edukacja Kulturalna", realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury, na organizację II Festiwalu "Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama