Nowy numer 30/2021 Archiwum

Tarnobrzeg. Święto policji

Tarnobrzescy stróże prawa świętowali 102. rocznicę powołania Policji Państwowej.

Z powodu wciąż obecnej pandemii było nieco mniej zaproszonych gości. W tym roku policyjne święto zostało zorganizowane w sali widowiskowej Tarnobrzeskiego Domu Kultury, a wśród zaproszonych gości znaleźli się: starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł, sekretarz miasta Tarnobrzega Jolanta Majchrzak, burmistrz Nowej Dęby Wiesław Ordon, zastępca burmistrza Baranowa Sandomierskiego Marek Barszcz, zastępca wójta gminy Grębów Robert Pędziwiatr, wójt Gorzyc Leszek Surdy, prezes Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu Michał Dudzic, zastępca prokuratora rejonowego w Tarnobrzegu Mirosław Chamera oraz kapelan Komendy Miejskiej w Tarnobrzegu ks. Adam Marek.

- Tegoroczne święto policji przypada w szczególnym dla naszego kraju czasie określonym mianem pandemii - mówił komendant miejski policji podinspektor Marek Pietrykowski. - Przypominam o tym, bo chciałbym, żeby grono zarówno awansowanych, jak i zaproszonych gości było szersze. Obowiązujący rygor sanitarno-epidemiologiczny wymusza jednak obecną formułę uroczystości.

Komendant Pietrykowski przypomniał, że po wprowadzeniu na terenie RP stanu epidemii, na policję spadł  ogrom nowych i dodatkowych zadań. Były to m. in. działania w reakcji na łamanie obostrzeń sanitarnych, dokonywanie kontroli miejsc kwarantann i izolacji domowych. Liczba takich działań w całym mieście i powiecie sięgała w ciągu dobry nawet dwóch tysięcy. Komendant stwierdził też, adresując te słowa do policjantów, że swoje nowe obowiązki wykonywali i wykonują w sposób profesjonalny i co szczególnie istotne, z poszanowaniem praw i wolności obywatelskich, a wszystko to realizując jednocześnie ustawowe zadania policji.

Słów uznania dla pracy policji nie szczędzili też zaproszeni na uroczystość goście.

- Chciałem podziękować za to, że w okresie ostatniego półtora roku, kiedy doświadczyliśmy zarazy, byliście wszędzie tam, gdzie być powinniście - mówił starosta. - Pomagaliście sanepidowi, służbom medycznym, samorządowcom i mieszkańcom - dodał starosta i zaznaczył, że nikt nie był przygotowany do pandemii. - Nie było żadnego sprzętu, żadnego zabezpieczenia do walki z zarazą. Ale byli ludzie kreatywni, mądrzy, którzy ruszyli z pomocą. Wśród nich była także policja - stwierdził.

Najważniejszą częścią policyjnego święta było wręczenie odznaczeń i awansów.

Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę odznaczony został nadkomisarz Roman Sado. Srebrna Odznaka Zasłużony Policjant trafiła do podinspektora Tadeusza Domagały.

Brązowe Odznaki Zasłużony Policjant otrzymali: komisarz Jacek Czarnecki, komisarz Piotr Wiącek, aspirant sztabowy Sławomir Stępień. Odznaczani odbiorą medale podczas wojewódzkich obchodów święta policji.

Kilkudziesięciu policjantów otrzymało także awanse na wyższe stopnie policyjne, które odebrali podczas uroczystości w TDK.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama