Festiwal "Śladami Singera" to film, teatr, muzyka, cyrk i akrobatyka. Odbywa się w kilkunastu miejscowościach związanych z życiem i twórczością Izaaka Baszewisa Singera, laureata literackiej nagrody Nobla.
Festiwal rozpoczął się w Kraśniku. Jego kolejnym etapem był Janów Lubelski. Cykl wydarzeń kulturalnych zakończy się 29 lipca w Biłgoraju.
W pierwszym dniu festiwalu jego organizatorzy, czyli Janowski Ośrodek Kultury i Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" z Lublina, zaprezentowali plenerową instalację artystyczną pt. "Singer kontra Singer". Składała się ona z trzech części. Była nią maszyna do pisania Underwood, na której Izaak Baszewis Singer pisał swoje książki wyłącznie w jidisz, maszyna do pisania Singer, której twórcą był Isaack Merrit Singer (stąd tytuł instalacji), oraz telewizor, na którym odbyła się projekcja dokumentalnego filmu "Warszawa - pejzaż z Singerem", przedstawiającego poprzez postać pisarza losy Żydów na ziemiach polskich.
Instalacja była połączona z promocją festiwalowej gazety "Sztukmistrz Janowski".
Wieczorem zaś w Janowskim Centrum Kultury odbył się literacko - muzyczny spektakl "Opowieści z Nocy", oparty na relacjach świadków Zagłady, oraz wiersze poety Jakova Glatsztejna.
Najważniejszym natomiast punktem programu drugiego dnia festiwalu będzie plenerowy spektakl "Przyjaciele sztukmistrza", który zostanie pokazany w Miejskim Parku przy fontannie (żonglerka, akrobatyka, fire show).
Żydzi w obecnej janowskiej gminie pojawili się pod koniec XVI wieku. W XVII wieku natomiast w Janowie Lubelskim, w północnej części miasta, była dzielnica żydowska. Jej centrum stanowił kwartał pomiędzy dzisiejszymi ulicami Piłsudskiego i 3 Maja. Tam znajdowała się synagoga i mykwa. W XIX wieku liczba Żydów w Janowie stanowiła już połowę liczby wszystkich mieszkańców. I tak pozostało do wybuchy II wojny światowej. Wówczas w miejscowym kirkucie Niemcy przeprowadzili masowe egzekucje Żydów. Pozostałych wywieźli do obozu w Bełżcu.
Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego "Gościa Niedzielnego" (nr 29 na 25 lipca br.).