Nowy numer 30/2021 Archiwum

Rudnik nad Sanem. Marchewka, pietruszka i oregano

Dzieci ze Żłobka Miejskiego w Rudniku nad Sanem zebrały pierwsze zbiory z własnego ogródka.

W wiklinowym koszu przyniosły do Urzędu Gminy i Miasta pietruszkę, marchewkę, oregano, kabaczki i cukinię.

- Wspólna uprawa jarzyn to okazja do nauki poprzez zabawę. Dziecko, dbając o ogródek, może obserwować fazy wzrostu roślin, ma poczucie odpowiedzialności i zdecydowanie chętniej sięga po "własne" warzywo podczas posiłków - powiedziała Agata Piotrowska z UGiM w Rudnik nad Sanem.

- Praca dzieci włożona w hodowlę roślin to trening cierpliwości i świetny wstęp do rozmowy o zasadach zdrowego odżywiania. Dzieci, które same posiały marchewkę, obserwowały jej kiełkowanie, podlewały i pieliły, będą ją chętnie jadły i wiedziały, że warzywa i owoce nie biorą się ze sklepu - dodał zachwycony smakiem warzyw Waldemar Grochowski, burmistrz Rudnika nad Sanem.

Rudnik nad Sanem. Marchewka, pietruszka i oregano

Na początku maja pracownicy Żłobka Miejskiego w Rudniku nad Sanem wyszli z inicjatywą założenia kącika warzywnego.

Głównym powodem była chęć kształtowania u dzieci postaw ekologicznych poprzez zastosowanie atrakcyjnej formy edukacji, jaką są zajęcia praktyczne. Prace nad kącikiem warzywnym rozpoczęły się od zaprojektowania skrzyń, zakupu desek oraz innych niezbędnych materiałów. Następnie skrzynie zostały zabezpieczone i wypełnione ziemią.

- Dzieci poznają naturę poprzez bezpośrednie doświadczenie: sieją, sadzą, podlewają rośliny i opiekują się nimi. Poznają cykl ich wzrostu. Mamy nadzieję, że uprawa warzyw i roślin przez dzieci da im szansę na lepszy rozwój i naturalnie ukształtuje ich właściwe nawyki żywieniowe - wyjaśniła Agnieszka Nadzieja-Maziarz, dyrektor Żłobka Miejskiego w Rudniku nad Sanem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama