Nowy numer 30/2021 Archiwum

Stalowa Wola-Rozwadów. Jedna jest Polska

To tytuł koncertu drugiego dnia XXXI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego, który w całości poświęcony był Prymasowi Tysiąclecia.

W klasztorze braci mniejszych kapucynów w Stalowej Woli-Rozwadowie wystąpiła znana polska aktorka telewizyjna i teatralna Olga Bończyk, która przedstawiła wybrane patriotyczne teksty Prymasa Tysiąclecia, mówiące o jego trosce o wartości chrześcijańskie i ojczyznę. Aktorka przytoczyła m.in. fragmenty jego homilii wygłoszonej 6 lutego 1949 roku.

Stalowa Wola - Rozwadów. Jedna jest Polska

"Najmilsi! Jeśliby ktoś miał wątpliwość, czy naród polski jest jednością, to ja czuję, że mam prawo dziś wam odpowiedzieć. (…) Polska jest zespolona nie jednym węzłem, nie parcianym powrozem, Polska jest zespolona sercem wiary. Jej siłą jest wiara Chrystusowa! Jej jednością jest moc nadprzyrodzonej łaski Bożej! Jej nadzieją niezłomną jest pragnienie katolickiej Polski, Chrystusowej Polski!" - powiedział wtedy kard. Stefan Wyszyński.

Stalowa Wola - Rozwadów. Jedna jest Polska

W części muzycznej festiwalu jego dyrektor Robert Grudzień zagrał na organach m.in. utwory Bacha i Schuberta, czyli te, które grywał ojciec prymasa, ale Zabrzmiały również dzieła Agratiny, Gounoda i autorskie kompozycje organisty.

Stalowa Wola - Rozwadów. Jedna jest Polska

Robert Grudzień podkreślił wielkie zamiłowanie kard. Stefana Wyszyńskiego do muzyki (prymas bardzo dobrze grywał na fortepianie). Miał to po ojcu, który będąc organistą w kościele prowadził ewangelizację przez muzykę. W domu zaś często śpiewano pieśni religijne i patriotyczne.


Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego "Gościa Niedzielnego" (nr 29 na 25 lipca).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama