Nowy numer 15/2024 Archiwum

Bojanów. Terapia i wypoczynek

Ośrodek Rehabilitacyjno-Readaptacyjny, prowadzony przez Caritas, powitał pierwszą tego lata zorganizowaną grupę gości.

Wzorem lat ubiegłych, Caritas Diecezji Sandomierskiej jest organizatorem wypoczynku letniego dla ubogich rodzin. Pierwszy turnus terapeutyczny, na którym przebywa 79 osób, potrwa do 29 lipca. Kolejny zaplanowany jest na pierwszą połowę sierpnia.

- Uczestnicy rodzinnych turnusów terapeutycznych to podopieczni Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Stalowej Woli, prowadzonego przez Caritas naszej diecezji. W pierwszym turnusie uczestniczy 21 rodzin. Nierzadko są to osoby z trudnymi, głęboko traumatycznymi doświadczeniami - powiedział ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej.

W trakcie pobytu w Bojanowie uczestnicy kolonii wezmą udział w Programie Wspierania Rodziny, który zakłada pracę nad poprawą komunikacji w rodzinie, wzmocnieniem więzi, umiejętności wychowawczych rodziców oraz relacji pomiędzy członkami rodziny. Dodatkowo rodzice skorzystają z indywidualnych konsultacji psychologicznych i pedagogicznych. W trakcie obu turnusów realizowany będzie również program arteterapeutyczny, sprzyjający relaksacji, rozwojowi zainteresowań i nabywaniu nowych umiejętności.

- Szeroko rozumiana terapia i psychoedukacja jest najistotniejszym elementem turnusów, ale wakacje to przede wszystkim czas wypoczynku, zwiedzania i wspólnej zabawy. Zadbaliśmy o to, żeby rodziny miały okazję do odkrywania nowych miejsc, integracji i wspólnego przeżycia miłych chwil. Planowane są całodniowe wyjazdy do Krainy Iluzji i Magicznych Ogrodów, gdzie odbędą się wspólne piknikowanie, plener malarski, rodzinne kalambury i wiele innych atrakcji, z których każdy uczestnik i każda rodzina będą mogli wybrać coś dla siebie - podkreślił ks. Pitucha.

Przez cały czas trwania kolonii dzieci pozostają pod opieką wykwalifikowanej kadry, mają zapewnioną opiekę medyczną, pedagogiczną oraz bardzo dobre warunki mieszkaniowe i pełne wyżywienie. Elementem, który wyróżnia kolonie organizowane przez Caritas Diecezji Sandomierskiej, jest ich strona duchowa - zachowywanie zasad chrześcijańskich, wspólna modlitwa oraz codzienne uczestnictwo w Mszy św.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy