Koncertem w kościele ojców dominikanów rozpocznie się 8 lipca XXIX Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Tarnobrzeg 2021.
Tradycyjnie w czwartkowe wieczory lipca i sierpnia w tarnobrzeskich kościołach oraz Zamku Tarnowskich w Dzikowie - siedzibie Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega - zabrzmi muzyka kameralna i organowa. W tym roku po raz pierwszy na koncertowej mapie pojawi się Tarnobrzeski Dom Kultury.
- Z recitalem organowym wystąpi Jan Bokszczanin, który zagra na nowym instrumencie. I będzie to jedyny recital organowy, gdyż pozostałe koncerty będą miały charakter kameralny. Zabrzmią także inne instrumenty, jak obój, skrzypce, klarnet, fortepian oraz najdoskonalszy z nich wszystkich, czyli ludzki głos. Dwa koncerty odbędą się w kościele ojców dominikanów - inaugurujący oraz drugi, 22 lipca. Zależało mi na ukazaniu walorów organów, których remont dobiegł końca - mówi Mariusz Ryś, kierownik artystyczny Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Tarnobrzegu.
W sumie przed melomani 7 koncertów, które odbędą się w kościołach pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Barbary, św. Marii Magdaleny, Tarnobrzeskim Domu Kultury i ostatni - wieńczący cykl - tradycyjnie w Zamku Tarnowskich w Dzikowie. Zabrzmi podczas nich zarówno muzyka dawna, jak i współczesna, powstała na przestrzeni od XVI do XXI wieku. Będą kompozycje znane, jak i prezentowane w Tarnobrzegu po raz pierwszy. Obok muzyki pojawi się również poezja w interpretacji krakowskiego aktora, pochodzącego z Tarnobrzega - Jakuba Palacza.
Jutro, czyli w czwartek 8 lipca, podczas inauguracji 29. edycji festiwalu wystąpią Magdalena Maniewska, grająca na oboju, oraz Zbigniew gach, który zasiądzie za organami. Zabrzmi muzyka dawnych mistrzów, XIX-wieczna oraz współczesna. W programie znajdą się kompozycje: Georga Friedricha Händla, Johanna Sebastiana Bacha, Alessandra Marcellego, Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego, Craiga Sellara Langa, Alexandra Glazunova, Arvo Pärta, Astora Piazzolli, Mariana Sawy i Piotra Grinholca.
Plakat festiwalowy. TDKMagdalena Maniewska jest absolwentką Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi oraz mistrzowskich studiów podyplomowych w klasie prof. Jerzego Kotyczki w Akademii Muzycznej w Krakowie. Uczestniczyła w wielu kursach prowadzonych przez polskich i zagranicznych profesorów. Jest założycielką zespołu kameralnego O’Bows Quartet. Od 2015 r. pracuje na stanowisku pierwszej oboistki - solistki Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
Zbigniew Gach ukończył studia na Wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz studia w Kolegium Gospodarki Światowej Szkoły Głównej Handlowej. Jako solista i kameralista występował m.in. w Niemczech, Czechach oraz we Włoszech. W 2017 r. ukazała się pierwsza jego płyta "Gach Plays Bach". Od stycznia 2018 r. pracuje na stanowisku dyrektora Centrum Kultury Gminy Słupsk oraz sprawuje kierownictwo artystyczne Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Ustce oraz w Bytowie na Kaszubach.
Wszystkie koncerty rozpoczynać się będą o godz. 19. Wstęp wolny, jedynie na koncert w TDK będą obowiązywać darmowe wejściówki.
Patronat honorowy nad festiwalem objął prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.
W tym roku festiwalowi towarzyszyć będą także dwa koncerty zamiejscowe, które odbędą się w kościele w Nisku.