Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Tarnobrzeg-Ocice. Na pamiątkę mieszkańców i strażaków

Przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Ocicach został odsłonięty głaz upamiętniający mieszkańców i druhów, którzy zginęli w I i II wojnie światowej.

Odsłonięcie poprzedziła polowa Msza św., której przewodniczył ks. Mariusz Telega, proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny na os. Miechocin. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz Tarnobrzega na czelne z prezydentem Dariuszem Bożkiem, Edward Szlichta - dyrektor wykonawczy Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej województwa podkarpackiego, druhowie OSP Tarnobrzeg os. Ocice, zarząd osiedla oraz mieszkańcy. Uroczystość uświetniły śpiewem panie z zespołu Ocicanki.

Tarnobrzeg-Ocice. Na pamiątkę mieszkańców i strażaków   Pamiątkowy głaz. Marta Woynarowska /Foto Gość

- Chcieliśmy, by na osiedlu powstało miejsce upamiętniające miejscowych strażaków oraz mieszkańców, którzy ponieśli śmierć w wyniku walk toczących się na naszej ziemi, ale także w innych stronach, podczas I i II wojny światowej. Dotychczas podczas świąt państwowych, obchodów rocznicowych składaliśmy kwiaty przy różnych kapliczkach, także stojących na prywatnych posesjach. Dwa lata temu zrodziła się idea, by na placu obok remizy ustawić głaz opatrzony pamiątkową tablicą - mówi Ryszard Bogacz, prezes OSP Tarnobrzeg os. Ocice.

Z inicjatywy druhów zadowolony jest Jan Nowak, przewodniczący Zarządu Osiedla Ocice. - Dla naszej niewielkiej społeczności, liczącej ok. 800 mieszkańców, to bardzo ważny dzień i cieszę się, że naczelnicy straży wyszli z pomysłem ustawienia kamienia upamiętniającego mieszkańców Ocic, którzy stali się ofiarami obu wojen, oraz założycieli miejscowej straży. Mam nadzieję, że będzie to także miejsce pamięci o wszystkich, którzy oddali cząstkę siebie dla naszej społeczności. Takim symbolem jest tablica z sercami wszystkich darczyńców, którzy przyczynili się do ufundowania sztandaru OSP Ocice. Powoli te osoby odchodzą, ale takie miejsca, pamiątki, jak wspomniana gablota, pozwolą zachować ich nazwiska. I temu ma służyć odsłonięty dzisiaj kamień z tablicą - podkreśla Jan Nowak.

Tarnobrzeg-Ocice. Na pamiątkę mieszkańców i strażaków   Jan Nowak obok tablicy z nazwiskami fundatorów sztandaru. Marta Woynarowska /Foto Gość

Pięciotonowy głaz pochodzi z Machowa, a na jego pozyskanie wyraził zgodę prezydent Tarnobrzega. Nieodpłatnie przetransportowała go firma Dźwigmar, tablicę zaprojektował Wojciech Rawski, napis zaś ułożyli sami strażacy. - Kamień i całe otoczenie wokół nie kosztowało nas nawet złotówki. Wszyscy wszystko wykonali za darmo, nie licząc włożonych sił, czasu i pracy - zaznacza Ryszard Bogacz.

Odsłonięcie kamienia planowane było w ubiegłym roku, niestety te plany pokrzyżowała pandemia.

Tarnobrzeg-Ocice. Na pamiątkę mieszkańców i strażaków   Tablica na odsłoniętym dzisiaj kamieniu. Marta Woynarowska /Foto Gość

Mieszkańcy Ocic pielęgnują pamięć o przeszłości, także tej trudnej, jak z czasów I wojny światowej, kiedy w 1915 r. w wyniku walk toczonych w rejonie Tarnobrzega przez armie austriacką i rosyjską całkowitemu zniszczeniu uległo 90 proc. zabudowań, a wielu mieszkańców zginęło lub zostało ciężko rannych. Ginęli oni także z bronią w ręku, walcząc na różnych frontach o wolną Polskę lub w obronie jej niepodległości. - Kamień z tablicą niechaj będą pamiątką o naszych przodkach i mieszkańcach, którym przyszło żyć w trudnych czasach zaborów, wojen i okupacji - stwierdza prezes ocickiej OSP.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy