W Machowie powstanie nowa hala produkcyjna. Dzisiaj odbyło się podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego pod jej budowę.
Hala, która powstaje w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, została dzisiaj oficjalnie przekazana przez Agencję Rozwoju Przemysłu jej gospodarzowi, czyli firmie Yetico S.A., producentowi płyt i opakowań styropianowych. Uruchomienie produkcji przewidziane jest na połowę przyszłego roku.
W uroczystości podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego uczestniczyli sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber, wicemarszałek podkarpacki Ewa Draus, prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek - gospodarz miejsca, przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Yetico S.A. i Grupy Kapitałowej P.A. NOVA, będącej wykonawcą obiektu.
- Hala, będąca w pierwszej fazie budowy, jest przykładem idealnej współpracy agencji rządowej, jaką jest ARP, i biznesu, ponieważ już dzisiaj, jeszcze przed powstaniem, obiekt staje się własnością firmy Yetico S.A., która ma plan i środki, by go zagospodarować i wykorzystać - powiedział Rafał Weber. Zapowiedział ponadto, że Ministerstwo Infrastruktury pracuje obecnie nad nowym programem mającym wspierać inwestycje drogowe, bo - jak dodał - "by przedsiębiorcy chcieli inwestować, oczekują dobrego skomunikowania i nowych dróg".
Wicemarszałek Ewa Draus mówiła, że ARP, obchodząca w tym roku 30-lecie działalności, szczególnie obecna jest na obszarach, które bardzo mocno odczuły przemiany ustrojowo-gospodarcze, jakie zaszły w kraju po roku 1989, tak jak to było w przypadku Tarnobrzega. - Agencja wypracowała przez te lata instrumenty, które - czego przykład mamy dzisiaj - doskonale się sprawdzają - stwierdziła E. Draus. Pogratulowała prezydentowi Tarnobrzega kolejnych, nowych inwestycji, do których "dochodzi dzięki dobremu klimatowi stwarzanemu dla inwestorów przez tarnobrzeski samorząd".
Budowa nowej hali już trwa. Marta Woynarowska /Foto GośćDariusz Bożek nie krył zadowolenia z tego, że to w tarnobrzeskiej części strefy powstaje nowy zakład produkcyjny. - Dla mnie jako prezydenta jest to moment niezwykle radosny, bo jestem świadkiem efektu tego, co robiłem przez ostatnie dwa i pół roku. Symbolicznym "światełkiem" dla zachodzących zmian było oświetlenie ul. Zakładowej, która stała się tunelem prowadzącym w kierunku strefy ekonomicznej - mówił prezydent Tarnobrzega, podkreślając, że bez "potężnego wsparcia finansowego strony rządowej i Urzędu Marszałkowskiego wiele inwestycji nie mogłoby zaistnieć".
Wspomniał także o koniecznych remontach kolejnych dróg leżących w obrębie strefy, by przedsiębiorcy zainteresowali się terenami leżącymi w niej. - Liczę na to, że ciąg dalszy nastąpi, bo jest to miejsce idealne do inwestowania. Czas siarki się skończył, ale to nie znaczy, że została luka, bo nawet dół powstały po siarce potrafiliśmy odpowiednio wypełnić. Tarnobrzeg czeka, jest otwarty i zaprasza do inwestowania - zachęcał prezydent Bożek.
Marcin Rostek, prezes Zarządu Yetico S.A., wyjaśniając przyczyny zainteresowania terenem w TSSE, zwrócił uwagę na kwestię lokalizacji wpisującej się w strategię rozwoju firmy oraz bardzo interesującą ofertę, jaką przedstawił tarnobrzeski oddział ARP. Trzecim była dostępność kadry, niezbędnej do uruchomienia produkcji.
Powierzchnia powstającej hali będzie liczyć 11 tys. m kw. Wartość inwestycji to 60 mln zł. Zakończenie prac budowlanych przewidziane jest na przełomie I i II kwartału przyszłego roku.