Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Restauratorzy mogą się wprowadzać

Inwestycje nad Jeziorem Tarnobrzeskim związane z infrastrukturą turystyczną zostały oficjalnie odebrane.

Po odbiorze nowo wybudowanych ulic oraz ciągów pieszo-rowerowych, dzisiaj nastąpił odbiór obiektów powstałych w ramach zadania inwestycyjnego pn.: „Rewitalizacja zdegradowanych obszarów poprzemysłowych miasta Tarnobrzega poprzez zagospodarowanie terenów wokół Jeziora Tarnobrzeskiego - etap I.”

- Zakończył się pierwszy etap inwestycji nad naszym jeziorem - powiedział prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek. - Koszt to nieco ponad 9,6 miliona złotych, dofinansowanie z RPO zaś blisko 5 milionów. Spore pieniądze, ale warto je było wydać, gdyż obraz jeziora jest obecnie zdecydowanie inny. Od 26 czerwca akwen jest otwarty dla turystów, od dzisiaj zaś wzmocnione będą służby ratunkowe i porządkowe. Chciałbym, aby był on bezpieczny, przyjazny i spełnił oczekiwania naszych mieszkańców oraz turystów.

Prezydent zapowiedział, iż samorząd już podejmuje kroki zmierzające do realizacji kolejnych etapów inwestycji nad jeziorem, w tym budowy następnych parkingów, obiektów turystycznych i przede wszystkim dokończenia drogi i ciągu pieszo-rowerowego wokół całego akwenu. Na dokończenie tych prac potrzeba niestety około 100 milionów złotych, o które miasto będzie zabiegało ze środków UE z nowej perspektywy. Dariusz Bożek podziękował wykonawcom oraz urzędnikom magistratu za wspólną pracę, z której efektów mogą korzystać wypoczywający nad jeziorem.

Barbara Trzeciak, naczelnik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego i Drogownictwa Urzędu Miasta, zwróciła uwagę, iż oddawana dzisiaj część inwestycji, wymagała współpracy wielu branż, co zawsze jest zadaniem niełatwym, niemniej wszystkie roboty przebiegły sprawnie, dzięki czemu cała infrastruktura została oddana przed terminem, który zgodnie z umową przewidziany był na sierpień tego roku.

Restauratorzy mogą się wprowadzać   Powstały m.in. obiekty gastronomiczne oraz dla służb, a także w ramach małej architektury pierścieniowe ławeczki z modemem USB. Marta Woynarowska /Foto Gość

Generalnym wykonawcą inwestycji był Zakład Produkcyjno-Usługowo-Handlowy STABIL z Połańca. Zgodnie z projektem, opracowanym w latach 2015-2016, powstały cztery obiekty gastronomiczne wraz z zapleczem i miejscami postojowymi dla zaopatrzenia i zarządców tych obiektów, dwa budynki toalet publicznych i budynek przeznaczony dla służb. Place w ich obrębie zostały utwardzone kostką brukową, a na nich zainstalowane zostały elementy małej architektury, czyli stojaki rowerowe, kilka rodzajów ławek (parkowe, piknikowe, pierścieniowe z modemem USB), kosze na śmieci, wykonane zostało dodatkowe oświetlenie placów.

Ponadto w ramach zadania powstały trzy place zabaw, trzy altany grillowe, dwa dodatkowe zejścia i zjazdy na plaże dla osób niepełnosprawnych, boisko do siatkówki plażowej, park linowy, schody terenowe na plażę z siedziskami.

Zbudowane zostały także dwie strefy parkingowe - przy ulicy Plażowej na 150 miejsc, w tym sześć dla osób niepełnosprawnych, i przy ulicy Żeglarskiej na 165 miejsc, w tym osiem dla niepełnosprawnych.

Barbara Trzeciak zaznaczyła, iż urzędnicy i wykonawcy mieli bardzo mocno ograniczone pole manewru jeśli chodzi o wprowadzanie zmian w projekcie. W rachubę wchodziły tylko minimalne modyfikacje, w dodatku każda z nich musiała być przedstawiana do akceptacji Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podkarpackiego.
Wartość projektu wyniosła  9 678 466 zł brutto w tym dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 to 4 947 982 zł brutto.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy