6 lipca w klasztorze braci mniejszych kapucynów rozpoczyna się XXXI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny. Tym razem poświęcony jest on pamięci kard. Stefana Wyszyńskiego.
W latach PRL-u kard. Stefan Wyszyński był strażnikiem wiary i moralności życia społecznego, zagrożonych przez ideologię komunistyczną. W tym roku zostanie wyniesiony na ołtarze. Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński, jego nauka i przesłanie pozostawione kolejnym pokoleniom Polaków stanowić będą myśl przewodnią tegorocznego festiwalu - poinformował Robert Grudzień, jego dyrektor.
2021 rok to nie tylko wrześniowa beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia, ale także 120 rocznica jego urodzin i 40. - śmierci.
- Czuję się zaszczycony mogąc poprzez sztukę uhonorować właśnie Prymasa Tysiąclecia. Wiele razy stałem w wielotysięcznym tłumie ludzi czekających na jego słowa. Odwiedzając rodzinę we Wrociszewie uczestniczyłem we Mszach św. w tym samym kościele, gdzie on także się modlił, a jego ojciec był organistą i animatorem życia parafialnego. We Wrociszewie chodziłem po tej samej drodze, odwiedzałem te same miejsca co on. Moi krewni znali jego ojca i pamiętali prymasa jako młodego chłopaka, potem kapłana - podkreśla Robert Grudzień.
Tegoroczny festiwal to cykl koncertów muzycznych i słowno - muzycznych oraz imprez towarzyszących. Zaproszenie Roberta Grudnia do udziału w nim przyjęły gwiazdy polskich scen muzycznych i teatralnych: Olga Bończyk, Maciej Zakościelny, Alicja Węgorzewska, Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński oraz soliści Teatru Muzycznego w Lublinie.
Podczas festiwalu wysłuchamy między innymi koncertu - modlitwy „Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego” czy „Zapisków Więziennych” kard. Stefana Wyszyńskiego.
Festiwal rozpocznie się 6 lipca 2021 roku w klasztorze braci mniejszych kapucynów w Stalowej Woli - Rozwadowie. Koncerty będą się odbywać w każdy wtorek lipca i sierpnia o godz.19.00.