Słowa papieża Jana Pawła II przyświecały 10. edycji Diecezjalnego Konkursu Pieśni Religijno-Patriotycznej w Potoczku.
Jubileuszowy konkurs, z uwagi na pandemię, musiał odbyć się w zmienionej formule, bez bezpośredniego udziału wszystkich wykonawców oraz licznej publiczności. Niemniej każdy mógł śledzić występy uczestników oraz przebieg uroczystości dzięki transmisji prowadzonej na serwisie YouTube.
W tegorocznej edycji wzięło udział 15 wykonawców (zarówno solistów, jak i zespołów wokalnych), reprezentujących szkoły skupione w Sandomierskiej Rodzinie Szkół im. św. Jana Pawła II, placówki z województwa lubelskiego oraz z gminy Potok Wielki. Uczestnicy przesłali wcześniej nagrania swoich występów, które jury w składzie: Anna Ewa Sobota - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Trzydniku Dużym, Alicja Szewczyk - opiekun artystyczny i wokalny Katolickiego Domu Kultury "Arka" w Racławicach oraz ks. Eugeniusz Kozłowski - pasjonat muzyki, odsłuchało w dniu konkursu.
Laureatami 10. edycji w kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej zostali: Aleksander Szwarnowiecki z Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu (I miejsce), Julia Woźniak z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. św. Jana Pawła II w Łuszczowie (II) i zespół wokalny Perełki Papieskie z Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Gościeradowie (III). W kategorii starszej - klasy VII-VIII szkół podstawowych oraz szkoły średnie - komisja konkursowa najwyżej oceniła prezentację Klaudii Huk z PKSP w Tarnobrzegu, II miejsce przyznała zespołowi z PSP w Kocudzy w składzie: Julia Papierz, Justyna Rawska, Martyna Wnuk, natomiast III - ex aequo - zdecydowała się nagrodzić Paulinę Kulpę z PSP w Potoczku oraz Marię Marzędę z PSP w Potoku Wielkim.
Z uczestnikami konkursu poprzez internet połączył się bp Krzysztof Nitkiewicz. PSP w PotoczkuZ uczestnikami wydarzenia za pomocą internetu połączył się biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który wyraził wielką radość, że pomimo trudności konkurs w tym roku odbył się. Z jednej strony spuścizna św. Jana Pawła II, z drugiej strony wielkie dziedzictwo narodowe zostało przybliżone. Dodał, że tak jak kiedyś w rodzinach dziadkowie i rodzice uczyli pieśni patriotycznych, tak dzisiaj tę rolę podtrzymują szkoła i Kościół, a to spotkanie w Potoczku jest tego urzeczywistnieniem. Biskup udzielił obecnym pasterskiego błogosławieństwa.
Miłym akcentem uroczystości było wykonanie pamiątkowego zdjęcia. Cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście uformowali na boisku szkolnym napis "JP II" widoczny z lotu ptaka.
- Ważne jest, aby pamięć o naszym wielkim rodaku była pielęgnowana, aby uczniowie poznawali wartości, jakimi żył ich patron i nimi kierowali się w życiu. Pieśni mają znaczące działanie w wychowaniu religijnym i patriotycznym młodego pokolenia. To one podnosiły na duchu, uczyły wiary w Boga, były modlitwą w trudnych chwilach - zauważył dyrektor SP w Potoczku Jan Brzozowski.
Honorowy patronat nad konkursem w tym roku objęli: bp Nitkiewicz, poseł Jerzy Bielecki, wojewoda lubelski Lech Sprawka, lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk, starosta janowski Artur Pizoń, wójt Potoku Wielkiego Leszek Nosal, dziekan dekanatu modliborzyckiego ks. Krzysztof Woźniak oraz ks. Artur Dyjak, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Potoku Wielkim.
Organizatorem był Publiczna Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Potoczku.