Nowy numer 39/2023 Archiwum

Złoty jubileusz księży sercanów

Bp K. Nitkiewicz: Serce Pana Jezusa woła do naszego serca: Zaufaj mi i otwórz się na moją miłość. Pozostań w niej. Weź moje jarzmo na siebie i kochaj tak, jak ja cię kocham.

Księża Sercanie w Denkowie obchodzą jubileusz 50-lecia posługi duszpasterskiej w parafii pw. św. Stanisława. Uroczystej Mszy św. jubileuszowej przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ks. Wiesław Święch SCJ, prowincjał Polskiej Prowincji Księży Sercanów, ks. Adam Gucwa SCJ, proboszcz parafii, oraz kapłani z dekanatu. We wspólnej modlitwie uczestniczyli prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński, starosta powiatu ostrowieckiego Marzena Dębniak, zaproszeni goście oraz parafianie. Uroczystość swoim śpiewem uświetnił chór parafialny z Bodzechowa.

Bp Nitkiewicz mówił w homilii, że Bóg zakochany w człowieku nie rezygnuje z nikogo. Nie zraża się ani naszą niewdzięcznością, ani obojętnością. Mówi o tym przebite włócznią serce Chrystusowe, z którego płyną obfitym strumieniem krew i woda.

 - Serce Pana Jezusa woła do naszego serca: Zaufaj mi i otwórz się na moją miłość. Pozostań w niej. Weź moje jarzmo na siebie i kochaj tak, jak ja cię kocham. Jeśli to uczynimy, nasze serca zapłoną podobną szlachetną miłością. Ona nie ograniczy się do sympatycznych uśmiechów czy poklepywania po plecach. Za słowami pójdą wówczas czyny, które zmienią oblicze naszych parafii, miast i całej ojczyzny. Jest to o tyle istotne, że w zglobalizowanym świecie obowiązuje zasada naczyń połączonych. Nie tylko Bóg widzi nasze czyny, lecz ich skutki, dobre lub złe, są odczuwalne przez wszystkich. Świętość pociąga do świętości, przyczynia się do zmiany na lepsze, gdyż jak przypomina papież Franciszek, największymi reformatorami są właśnie święci - mówił bp Nitkiewicz.

- Znamy wszyscy przysłowie: „Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka”. Z dobrymi uczynkami jest podobnie. Ileż takich ziarnek zebrałoby się w ciągu ostatniego półwiecza posługi ojców sercanów? Myślę, że wypełniłyby one wiele składów pociągów towarowych. Tym większe powinno być nasze dzisiejsze dziękczynienie, a jednocześnie gotowość podejmowania nowych wyzwań. Adorujmy więc Najświętsze Serce Jezusa, wpatrujmy się w Nie. „Chwała bądź Bożemu sercu, przez które stało się nam zbawienie. Jemu cześć i chwała na wieki” - powiedział biskup.

Po Mszy św. w kościele została odsłonięta tablica upamiętniająca złoty jubileusz, natomiast na placu parafialnym bp Krzysztof Nitkiewicz poświecił figurę Najświętszego Serca Pana Jezusa, którą jako wotum wdzięczności ufundowali księża ze Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego.

Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusowego w Ostrowcu Świętokrzyskim – Denkowie posługuje od lipca 1971 r. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast