Nowy numer 30/2021 Archiwum

Zmarł ks. prał. Wiesław Wilk

Dzisiaj rano zmarł ksiądz prałat Wiesław Wilk. Miał 89 lat i 65 lat kapłaństwa.

Duchowny był wieloletnim pracownikiem Kurii Diecezjalnej i profesorem Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu oraz opiekunem środowisk kulturalnych.

Ks. prał. Wiesław Wilk urodził się 27 kwietnia 1932 roku w Czarnej, w diecezji radomskiej.

Studia filozoficzno-teologiczne w latach 1951-1956 odbył w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie przyjął 17 czerwca 1956 roku.

Ukończył także na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim filologię polską oraz teologię pastoralną, uzyskując z niej w 1981 roku tytuł doktora. Był diecezjalnym duszpasterzem młodzieży i prekursorem ruchu Światło-Życie najpierw w diecezji sandomiersko-radomskiej, a następnie po zmianach granic w diecezji sandomierskiej. W sandomierskim WSD prowadził wykłady z homiletyki, liturgiki, pedagogiki oraz literatury polskiej i chrześcijańskiej. Dzięki niemu działa w sandomierskiej uczelni teatru seminaryjny. Był wieloletnim opiekunem sandomierskiego klubu Inteligencji Katolickiej. Jednym ze stałych wydarzeń organizowanych w ramach KIK były coroczne „Zamyślenia”, organizowane w siedzibie Wyższego Seminarium Duchownego przy udziale jego alumnów. Aktywnie pracował w Sandomierskim Towarzystwie Naukowym, jako przewodniczący sekcji humanistycznej. W roku 2008 wydał autobiografię „Dzień się nachylił”, będącą swego rodzaju testamentem duchowym.

Jako wikariusz posługiwał w parafii pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach w latach 1961-1966.

Pracował w Referacie Duszpasterskim Kurii Diecezjalnej, a następnie był dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Diecezji Sandomierskiej w latach 1973-1979.

Został odznaczony godnościami:
Kanonik honorowy Sandomierskiej Kapituły Katedralnej w 1976 roku
Kanonik gremialny Sandomierskiej Kapituły Katedralnej w 1986 roku
Prałat archidiakon Sandomierskiej Kapituły Katedralnej w 1995 roku
Kapelan honorowy Jego Świątobliwości w 1991 roku
Dziekan Kapituły Katedralnej Sandomierskiej w 2005 roku.

W czerwcu 2006 roku, w dowód uznania wkładu ks. Wiesława Wilka w życie Sandomierza, został uhonorowany wyróżnieniem „Bene Meritus”.

Program uroczystości pogrzebowych:
Wtorek, 15 czerwca, godz. 15 - Msza św. żałobna w bazylice katedralnej w Sandomierzu.
Środa, 16 czerwca, godz. 12 - Msza św. pogrzebowa w kościele parafialnym w Suchej (diecezja radomska) i złożenie ciała na miejscowym cmentarzu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama