Nowy numer 25/2021 Archiwum

Nagroda dla Marysi Bednarskiej

Animowany spot, promujący bezpieczeństwo na stokach narciarskich, autorstwa Marysi Bednarskiej z Tarnobrzega, został nagrodzony w ogólnopolskim konkursie "Śnieżny Dekalog".

Uczennica szóstej klasy Społecznej Szkoły Podstawowej im. Małego Księcia w Tarnobrzegu zgłosiła swój film do plastyczno-filmowego konkursu zorganizowanego przez Komendę Główną Policji wraz z partnerami: Polskim Związkiem Narciarskim, Stowarzyszeniem Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN, Stowarzyszeniem Instruktorów i Trenerów Snowboardu oraz Fundacją PZU, który został ogłoszony w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej pn. "Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku".

Nagrodę laureatce wręczył komendant miejski policji Tarnobrzegu podinspektor Marek Pietrykowski, który życzył jej kolejnych filmowych sukcesów.

- Nagroda, przyznaję, jest atrakcyjna i przydatna, ale przede wszystkim zupełnie niespodziewana, gdyż nie liczyłam, że moja animacja zostanie dostrzeżona i nagrodzona - przyznaje skromnie Marysia Bednarska. - O konkursie dowiedziałam się od cioci, która podesłała mi link informujący o nim. Ponieważ miałam już za sobą start w podobnym przedsięwzięciu, zorganizowanym w ubiegłym roku przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, stwierdziłam, że warto spróbować, zwłaszcza, że animacja, rysunek oraz narty to moje ulubione dziedziny. Mogłam więc połączyć w jednym moje trzy pasje.

Młoda artystka samodzielnie stworzyła film animowany, począwszy od rysunków, poprzez zdjęcia, po montaż komputerowy. W filmie występują rysunkowi młodzi ludzie instruujący jakie zachowania są niedopuszczalne podczas uprawiania narciarstwa, snowboardu i jak należy się prawidłowo, a co za tym idzie bezpiecznie dla siebie i innych, zachowywać na stoku.

- Przygotowanie filmu zajęło mi sporo czasu. Musiałam najpierw wykonać wiele rysunków, później każdy ruch uwiecznić w zdjęciach, a na końcu zmontować wszystko w programie komputerowym. Był to jednak bardzo mile spędzony czas, gdyż od filmu na konkurs muzeum w Sulejówku stwierdziłam, że animacja to moje ulubione hobby. Od tamtej pory nakręciłam sporo krótkich filmików, które udostępniałam na Facebooku.

Plastyczne zdolności Marysi i jej zamiłowanie do sztuk pięknych nie powinno dziwić, wychowuje się bowiem w rodzinie artystycznej - zarówno mama - Karolina Bednarska, jak i jej tata - Piotr Bednarski są artystami plastykami. Oprócz filmów animowanych, o których Marysia opowiada, ma na swoim koncie zilustrowaną i wydaną wspólnie z tatą książkę, a premiera najnowszej już niebawem.   

Na konkurs wpłynęło z całej Polski 1667 prac plastycznych oraz 69 spotów filmowych, które oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych. Praca Marysi Bednarskiej otrzymała wyróżnienie w starszej grupie wiekowej.

Celem konkursu było promowanie bezpiecznych i odpowiedzialnych postaw narciarzy oraz snowboardzistów, informowanie o odpowiedzialności prawnej związanej z naruszeniem przepisów obowiązujących na stokach oraz upowszechnianie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama