Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wyprawy Krecika

Na wspólną wyprawę w świat dzieciństwa zaprasza wszystkich - młodszych i starszych - bajkowy Krecik.

Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu i Muzeum Dobranocek w Rzeszowie przygotowały wystawę „Wyprawy Krecika”.

Ekspozycja powstała w oparciu o projekt „Wędrujące dobranocki - cykl dostępnych, integracyjnych wydarzeń, zajęć i warsztatów artystycznych”, realizowanego w ramach programu Kultura Dostępna.

- Jak sama nazwa projektu wskazuje, wystawa jest jednym z jego wielu elementów. Również u nas odbyły się warsztaty, zajęcia. Krecik jest kolejnym bohaterem dobranocek dla dzieci, który przyjechał do nas z rzeszowskiego Muzeum Dobranocek. Jest to efekt stałej współpracy z placówką i jej dyrektor Katarzyną Lubas - mówi Stanisława Mazur, dyrektor tarnobrzeskiej biblioteki. - Postać Krecika chyba znana jest wszystkim i przez wszystkich lubiana. Stworzył ją w 1957 roku Zdenek Miler i od razu zawładnęła sercami dzieci, ale także dorosłych.

Wyprawy Krecika   Dzieci mogą zapoznać się z historią Krecika, ale także życiem i zwyczajami prawdziwych kretów. Marta Woynarowska /Foto Gość

Początkowo ten sympatyczny czarny zwierzak w spodenkach z wielkimi kieszeniami pojawiał się na ekranach telewizora, bawiąc najmłodszych na dobranoc. Potem trafił na kraty książek.

Na wystawie prezentowane są książeczki, gadżety z wizerunkiem Krecika - kubki, talerzyki, piórniki, koszulki, poduszki oraz liczna reprezentacja maskotek. Najmłodszych przyciąga zwłaszcza naturalnej wielkości przekrój kopca Krecika, dzięki któremu mogą zobaczyć, jak mieszkał filmowy bohater.

Wyprawy Krecika   Zwiedzający zajrzą także do mieszkania Krecika. Marta Woynarowska /Foto Gość

Dopełnieniem są plansze traktujące o życiu i zwyczajach tych miłych i pożytecznych zwierząt.

Wystawa czynna jest do końca sierpnia. Można ją zwiedzać w dniach pracy biblioteki od godziny 10 do 16.30.

Wyprawy Krecika   Zwiedzanie wystawy urozmaica słuchanie bajek w bibliotecznym ogródku. Marta Woynarowska /Foto Gość

- Zgłaszają się już pierwsze grupy, głównie przedszkolne. Z uwagi na pandemię zwiedzanie odbywa się w reżimie sanitarnym. W przypadku, gdy grupa dzieci przekracza dopuszczalną liczbę osób, dzielona jest na pół. Podczas gdy jedne dzieci zwiedzają ekspozycję, drugie uczestniczą w głośnym czytaniu. Jeśli pogoda jest sprzyjająca, tak jak w ostatnich dniach, odbywa się ono na zewnątrz pod naszą wierzbą płaczącą, gdyby nastąpiło pogorszenie wówczas w oddziale dla dzieci - dodaje Stanisława Mazur. - Naturalnie zwiedzający mają obowiązek zasłaniania maseczkami nosa i ust.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy