Katolicka Szkoła Podstawowa i Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Jadwigi Królowej zorganizowały doroczne uroczystości ku czci swej patronki.
W patronalne wspomnienie oraz 24. rocznicę kanonizacji Jadwigi Andegaweńskiej, dokonanej przez papieża Jana Pawła II w Krakowie 8 czerwca 1997 roku, społeczność katolickich szkół zorganizowała uroczystości upamiętniające ten dzień.
Obchody rozpoczęła procesja z relikwiami świętej z siedziby szkoły, gdzie na co dzień są przechowywane w tamtejszej kaplicy, do katedry sandomierskiej. Podczas Mszy św. z uczniami i nauczycielami "katolika" modlili się parlamentarzyści, sandomierzanie oraz turyści, którzy mieli okazję do oddania czci relikwiom świętej monarchini.
- Po kanonizacji Królowej Jadwigi, kiedy nasza szkoła obchodziła 10-lecie istnienia, sprowadziliśmy z Wawelu relikwie. Jest to kostka świętej umieszczona w relikwiarzu nawiązującym do jej sarkofagu, znajdującym się w katedrze wawelskiej. Relikwie przechowywane są w szkolnej kaplicy i bardzo cieszymy się, gdy mieszkańcy Sandomierza lub turyści odwiedzają ją, by pomodlić się przy nich. Jest to jedyne miejsce w Sandomierzu posiadające relikwie św. Jadwigi. Dlatego serdecznie zapraszamy do naszej kaplicy, by móc zatrzymać się na chwile zadumy przy jej relikwiarzu - powiedziała Magdalena Kwiatkowska, dyrektorka Katolickiej Szkoły Podstawowej i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu.
Relikwie adorowali sandomierzanie i turyści. Archiwum szkołyMagdalena Kwiatkowska podkreśliła także, że w obecnych czasach św. Jadwiga jest idealną patronką dla młodych, gdyż z jej postawy mogą uczyć się szlachetności, wytrwałości i szacunku dla wiedzy.
Krótki wykład poświęcony patronce sandomierskich szkół katolickich wygłosił dr Roman Chyła, nauczyciel historii. Podkreślił silne związki królowej Jadwigi (w rzeczywistości króla Polski) z Sandomierzem.
- Nie ulega wątpliwości, że często odwiedzała Ziemię Sandomierską i nasze królewskie miasto. Są ślady jej obecności w Sandomierzu. Wiemy na przykład, że otoczyła opieką miejscowy klasztor ojców dominikanów. Jest również masa innych, już legendarnych wątków związanych z jej pobytem w Świątnikach, podsandomierskiej wsi, i darem, jakim ich obdarzyła, czyli słynnymi rękawiczkami, przechowywanymi przez wieki w skarbu sandomierskiej kolegiaty, potem katedry, a obecnie znajdującymi się w zbiorach Muzeum Diecezjalnego, mieszczącego się w Domu Długosza - mówił dr Roman Chyła.
Czerwone różne składały osoby uczestniczące w adoracji relikwii monarchini. Archiwum szkołyJadwiga Andegaweńska byłą córką Elżbiety Bośniaczki i Ludwika Węgierskiego (siostrzeńca króla Kazimierza Wielkiego). W roku 1384 w wieku 10 lat została koronowana na króla Polski. Była pierwszą żoną Władysława Jagiełły. Włączała się w sprawy państwowe, byłą fundatorką i dobrodziejką wielu kościołów i klasztorów, skupiła wokół siebie grono uczonych i wybitnych postaci. Jej wielkim pragnieniem była odnowa Akademii Krakowskiej, dla której wystarała się o zgodę papieża na otworzenie fakultetu teologii. Krakowskiej uczelni zapisała także swój majątek. Życzenie zmarłej żony Władysław Jagiełło zrealizował w rok po jej śmierci.
Zmarła 17 lipca 1399 roku, w cztery dni po odejściu nowo narodzonej córeczki Elżbiety Bonifacji.