Diecezja sandomierska ma od dzisiaj dziewięciu nowych diakonów.
Dziewięciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownym w Sandomierzu przyjęło święcenia diakonatu. Z uwagi na wciąż obowiązujące obostrzenia sanitarne uroczystość odbyła się w dwóch parafiach.
W kolegiacie pw. św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim święcenia z rąk biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza przyjęli: Paweł Klusek (par. pw. Najświętszej Maryi Panny Salentyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim), Piotr Biernacki (par. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ostrowcu Świętokrzyskim), Paweł Kania (par. Wniebowzięcia NMP w Ćmielowie) oraz Bartosz Wawrzkiewicz (par. św. Stanisława BiM w Osieku).
W kościele parafialnym pw. Matki Bożej Królowej Polski w Nowosielcu święceń udzielił natomiast biskup senior Edward Frankowski. Przyjęli je: Konrad Bąk (par. św. Wojciecha BiM w Grębowie), Damian Surowiec (par. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Baranowie Sandomierskim), Paweł Kida (par. MB Częstochowskiej w Majdanie Łętowskim), Mateusz Kobylarz (par. MB Królowej Polski w Nowosielcu) oraz Adrian Trybulski (par. św. Stanisława BiM w Racławicach).
Uroczystości w kolegiacie w Ostrowcu Świętokrzyskim przewodniczył bp K. Nitkiewicz. ks. Wojciech KaniaBp Nitkiewicz w homilii nawiązał do przeżywanej dzisiaj w Kościele uroczystości Trójcy Świętej.
- Misterium Boga Trójjedynego wysławiane w dzisiejszej liturgii może wydawać się czymś odległym i obcym. Obejmuje ono jednak każdego z nas i wszystkie aspekty naszego życia. Trzeba z drugiej strony przyznać, że chociaż Jezus Chrystus objawił nam prawdę o Bogu: o Ojcu, o Sobie i o Duchu Świętym, to pozostaje ona trudna dla rozumu, wręcz zagadkowa. Św. Tomasz z Akwinu mówi nawet, że więcej wiemy, kim Bóg nie jest, niż kim jest - mówił ordynariusz sandomierski.
Zwracając się do alumnów, zaznaczył, iż mają być świadkami Chrystusa w laicyzującym się świecie, gdzie religia schodzi na drugi plan albo przez osobisty wybór, albo systemowo, żeby nie przeszkadzała w budowaniu świata bez Boga. Dodał, iż są również osoby grające religią w celu uzyskania korzyści.
- Dlatego przypomnienie dogmatu o Bogu w Trójcy jedynym wydaje się potrzebne. Znajomość prawd wiary ma niewątpliwy wpływ na naszą postawę moralną, a także na podejście chociażby do ekonomii, medycyny czy ekologii. Nie można więc odkładać na bok Pisma św. i katechizmu - kontynuował homilię. - Przyjrzymy się zatem Trzem Osobom Boskim. Używając słów św. Augustyna, tworzą one wspólnotę miłości. Miłość będąca esencją relacji pomiędzy Ojcem, Synem i Duchem Świętym czyni z Trzech Osób jedność, bez zacierania tożsamości żadnej z nich. Bo przecież w prawdziwej miłości nie ma ważniejszego i mniej ważnego, w prawdziwej miłości nikt nie stara się zrobić z drugiego swojego sobowtóra. Bóg w Trójcy Świętej Jedyny jest miłością i jako miłość objawia się światu. W pierwszej kolejności objawia się człowiekowi, obdarowuje go swoją miłością, która nie ma granic. Jednocześnie daje nam doskonały wzór wszelkich relacji w rodzinie, Kościele, w narodzie.
Święcenia diakonatu odbyły się w dwóch parafiach - pw. św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim (na zdjęciu) oraz MBKP w Nowosielcu. ks. Wojciech KaniaWspomniał, iż miłość do Boga, a przez to również do każdego człowieka, nie wyłączając prześladowców, przepełniała serca świętych diakonów: Szczepana, Wawrzyńca, Wincentego i innych, którzy przez wiarę oraz posługę byli zjednoczeni z Trójcą Przenajświętszą. Uczestniczyli w jej życiu, będąc sługami Eucharystii, Słowa Bożego i potrzebujących.
- Bardzo bym pragnął, żeby święcenia diakonatu wzbudziły w was podobne pragnienia. Bądźcie zawsze znakiem Chrystusa Sługi, który "nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie na okup za wielu" (Mk 10, 45). Można zrobić w życiu wiele rzeczy, jednak liczą się przede wszystkim te, które uczynimy z miłością - mówił bp Nitkiewicz. - Niech dzisiejsza uroczystość przyczyni się jednocześnie do umocnienia wiary w waszych parafiach, w Ostrowcu Świętokrzyskim i w całej diecezji. Powołanie kapłańskie nie jest nigdy prywatną sprawą. Ono stanowi dar dla całego Kościoła, dla całej wspólnoty. Jesteśmy przez Boga posłani do siebie nawzajem - podkreślał.
Po homilii kandydaci do diakonatu złożyli przyrzeczenie posłuszeństwa biskupowi ordynariuszowi, życia w celibacie oraz codziennego odmawiania Liturgii Godzin. Po odmówieniu Litanii do Wszystkich Świętych, przez włożenie rąk biskupa oraz modlitwę konsekracyjną otrzymali święcenia diakonatu. Każdy nowych diakonów otrzymał następnie Ewangelie.
Zadaniem diakonów jest służyć Kościołowi w posłudze liturgii, słowa i miłości. Diakoni mają asystować kapłanowi w celebracji liturgicznej. Mogą czytać Ewangelię, udzielać chrztu, rozdawać Komunię świętą, przewodniczyć nabożeństwom z wyjątkiem Eucharystii.