Taką decyzję jednogłośnie podjęli podczas wczorajszej tarnobrzescy radni.
Jednym z punktów obrad wczorajszej sesji Rady Miasta Tarnobrzega było nadanie imienia ks. prał. Michała Józefczyka rondu u zbiegu ulic Zwierzynieckiej i Kwiatkowskiego.
Wszyscy uczestniczący w posiedzeniu radni jednomyślnie opowiedzieli się za tą propozycją, którą 1 marca tego roku złożył w imieniu Stowarzyszenia Patriotyczny Tarnobrzeg jego prezes Adrian Turek.
Zielone światło dla nadania rondu imienia wieloletniego proboszcza parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu dała Komisja Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miasta Tarnobrzega również jednogłośnie przyjmując wniosek stowarzyszenia.
Wybór miejsca nie był przypadkowy, zmarły przed pięcioma laty śp. ks. Michał Józefczyk był pierwszym, długoletnim proboszczem parafii na osiedlu Serbinów, na którym usytuowane jest rondo.
Adrian Turek złożenie wniosku uzasadnił m.in. oczekiwaniami samych mieszkańców Tarnobrzega, którzy podnosili sprawę nadania rondu na osiedlu Serbinów, jednemu z nielicznych w mieście niemających jeszcze nazwy, imienia ks. Michała Józefczyka. Temat uhonorowania nieżyjącego proboszcza parafii MBNP była już poruszana przez Radę Miasta poprzedniej kadencji, ale nie został zrealizowany. Wsłuchując się w głosy mieszkańców stowarzyszenie postanowiło podjąć ją na nowo te idę, zwłaszcza, że 20 czerwca tego roku minie piąta rocznica śmierci ks. Michała Józefczyka.
Wczorajsza decyzja radnych zapewne przybliża realizację nadziei wnioskodawców, pragnących, by uroczystość nadania imienia odbyła się jeszcze w tym roku, 20 czerwca, by w ten symboliczny sposób uczcić pamięć ks. Michała Józefczyka.
Ks. prał. Michał Józefczyk urodził się 26 września 1946 roku w Krościenku Wyżnym. Po studiach w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu przyjął święcenia kapłańskie w 1972 roku. Pracował m.in. w Górnie, Pstrągowej, Dubiecku, Piątkowej, Dzikowcu i Lipnicy. Obowiązki proboszcza powstającej parafii pw. MBNP w Tarnobrzegu objął 8 maja 1979 roku i pełnił je do śmierci 20 czerwca 2016 roku. Ks. Józefczyk był nie tylko budowniczym kościoła na osiedlu Serbinów, ale także Miłosierdzia Bożego, przyczynił się do zaadaptowania byłego Młodzieżowego Domu Kultury na cele liturgiczne i powołania parafii pw. Chrystusa Króla. Jego staraniem powstała także kaplica pw. Wszystkich Świętych na cmentarzu komunalnym na osiedlu Sobów. Wśród wielu jego dzieł znalazły się żłobek i przedszkole, Szkoły Katolickie im. św. Jana Pawła II, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Hospicjum św. Ojca Pio, Dom im. Matki Teresy z Kalkuty, Okno Życia, Stacja Caritas, nieukończone jeszcze hospicjum onkologiczne. Bardzo silny nacisk kładł na działalność duszpasterską, która wyrażała się w wielorakich formach, w tym w powoływaniu wspólnot i ruchów modlitewnych.
Ks. prał. Michał Józefczyk za swoje dokonania na rzecz miasta został w 1998 roku uhonorowany najwyższym miejskim odznaczeniem Medalem Sigillum Civis Virtuti.
Był również kawalerem Orderu Uśmiechu, który otrzymał w 2006 roku.
Dwukrotnie został odznaczony najwyższymi odznaczeniami państwowymi - w 2011 roku postanowieniem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Złotym Krzyżem Zasługi oraz pośmiertnie w 2016 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.