Galerię Historyczną, powstałą w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu, odwiedzili pierwsi zwiedzający.
Oficjalne otwarcie, chociaż skromne z uwagi na obostrzenia sanitarne, odbyło się podczas Nocy Muzeów. Wówczas też pierwsi goście mogli zapoznać się ze zgromadzonymi eksponatami, mającymi przybliżyć historię Koprzywnicy i jej okolic.
Aleksandra Klubińska, burmistrz Koprzywnicy, podczas otwarcia, wyrażając radość z powstania Galerii Historycznej, podkreśliła, że stało się to dzięki zaangażowaniu szeregu osób, a zwłaszcza dyrektora MGOKiS Krzysztofa Pitry, pomysłodawcy utworzenia mini muzeum, traktującego o przeszłości gminy.
- Mam nadzieję, że luzowanie obostrzeń pozwoli na pełne otwarcie placówki, z oferty której będą mogli skorzystać wszyscy chętni. Z pewnością w tym miejscu odbędzie się niejedna lekcja historii z udziałem nie tylko uczniów naszych szkół, ale także tych, które na szlaku swoich wycieczek umieszczają także Koprzywnicę. Gratuluję pomysłu i jego realizacji oraz podziwiam ogromne zaangażowanie tak pracowników ośrodka, jak osób oraz Grupy Eksploracyjno-Historycznej Wisła współpracujących z nim - mówi Aleksandra Klubińska.
Miejsce na Galerię Historyczną zostało wygospodarowane w holu głównym i zaadaptowane na cele stałej wystawy podczas przeprowadzonego niedawno remontu obiektu. Na ekspozycji znalazły się militaria pochodzące z I i II wojny światowej, przedmioty codziennego użytku, pamiątki, w tym kilka niezwykle cennych muzealiów, jak chociażby klamra od pasa członka Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” datowana na przełom XIX/XX wieku.
Klamra od pasa członka Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". MGOKiS- Zgromadziliśmy artefakty z XIX i XX stulecia opowiadające o historii naszego miasta i regionu. Mamy zatem militaria z obu wojen światowych, odkryte głównie przez Grupę Eksploracyjno-Historyczną Wisła, przedmioty, jakie służyły mieszkańcom gminy przed kilkudziesięciu lub stu laty, a zostały nam przekazane przez osoby posiadające własne zbiory. Są wśród nich m.in. zegary, żelazka z duszą, świeczniki, latarnie, butelki, archiwalne egzemplarze dawnej prasy, monety, będące w obiegu państw zaborczych. Na ekspozycji znajdują się także przedmioty bardzo osobiste, posiadające wartość sentymentalną, jak np. medaliki, fotografie, odznaczenia. Wszystkie zabytki prezentowane są w układzie tematycznym i chronologicznym, opatrzone dodatkowo opisami - wyjaśnia Krzysztof Pitra.
Na wystawie znajdują się militaria, przedmioty codziennego użytku, monety oraz rodzinne pamiątki. MGOKiSDyrektor MGOKiS obok zaangażowania Grupy Wisła podkreśla, że Galeria Historyczna swoje powstanie zawdzięcza w dużej mierze pasjonatom przeszłości, takim jak Szymon Wiącek, który spełnił swoje marzenie o koprzywnickim małym muzeum, Joanna i Mariusz Woźniak, Radek Stylski, Radek Wójcik oraz Gustaw Tomczyk. Powstanie Galerii Historycznej to kolejna nowa oferta, z jaką w ostatnim czasie wychodzi do mieszkańców Koprzywnicy oraz odwiedzających ją turystów miejscowy ośrodek kultury.
Galerię można zwiedzać w godzinach pracy MGOKiS.