Nowy numer 30/2021 Archiwum

Koprzywnica. Mini muzeum otwarte

Galerię Historyczną, powstałą w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu, odwiedzili pierwsi zwiedzający.

Oficjalne otwarcie, chociaż skromne z uwagi na obostrzenia sanitarne, odbyło się podczas Nocy Muzeów. Wówczas też pierwsi goście mogli zapoznać się ze zgromadzonymi eksponatami, mającymi przybliżyć historię Koprzywnicy i jej okolic.

Aleksandra Klubińska, burmistrz Koprzywnicy, podczas otwarcia, wyrażając radość z powstania Galerii Historycznej, podkreśliła, że stało się to dzięki zaangażowaniu szeregu osób, a zwłaszcza dyrektora MGOKiS Krzysztofa Pitry, pomysłodawcy utworzenia mini muzeum, traktującego o przeszłości gminy.

- Mam nadzieję, że luzowanie obostrzeń pozwoli na pełne otwarcie placówki, z oferty której będą mogli skorzystać wszyscy chętni. Z pewnością w tym miejscu odbędzie się niejedna lekcja historii z udziałem nie tylko uczniów naszych szkół, ale także tych, które na szlaku swoich wycieczek umieszczają także Koprzywnicę. Gratuluję pomysłu i jego realizacji oraz podziwiam ogromne zaangażowanie tak pracowników ośrodka, jak osób oraz Grupy Eksploracyjno-Historycznej Wisła współpracujących z nim - mówi Aleksandra Klubińska.

Miejsce na Galerię Historyczną zostało wygospodarowane w holu głównym i zaadaptowane na cele stałej wystawy podczas przeprowadzonego niedawno remontu obiektu. Na ekspozycji znalazły się militaria pochodzące z I i II wojny światowej, przedmioty codziennego użytku, pamiątki, w tym kilka niezwykle cennych muzealiów, jak chociażby klamra od pasa członka Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” datowana na przełom XIX/XX wieku.

Koprzywnica. Mini muzeum otwarte   Klamra od pasa członka Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". MGOKiS

- Zgromadziliśmy artefakty z XIX i XX stulecia opowiadające o historii naszego miasta i regionu. Mamy zatem militaria z obu wojen światowych, odkryte głównie przez Grupę Eksploracyjno-Historyczną Wisła, przedmioty, jakie służyły mieszkańcom gminy przed kilkudziesięciu lub stu laty, a zostały nam przekazane przez osoby posiadające własne zbiory. Są wśród nich m.in. zegary, żelazka z duszą, świeczniki, latarnie, butelki, archiwalne egzemplarze dawnej prasy, monety, będące w obiegu państw zaborczych. Na ekspozycji znajdują się także przedmioty bardzo osobiste, posiadające wartość sentymentalną, jak np. medaliki, fotografie, odznaczenia. Wszystkie zabytki prezentowane są w układzie tematycznym i chronologicznym, opatrzone dodatkowo opisami - wyjaśnia Krzysztof Pitra.

Koprzywnica. Mini muzeum otwarte   Na wystawie znajdują się militaria, przedmioty codziennego użytku, monety oraz rodzinne pamiątki. MGOKiS

Dyrektor MGOKiS obok zaangażowania Grupy Wisła podkreśla, że Galeria Historyczna swoje powstanie zawdzięcza w dużej mierze pasjonatom przeszłości, takim jak Szymon Wiącek, który spełnił swoje marzenie o koprzywnickim małym muzeum, Joanna i Mariusz Woźniak, Radek  Stylski, Radek Wójcik oraz Gustaw Tomczyk. Powstanie Galerii Historycznej  to kolejna nowa oferta, z jaką w ostatnim czasie wychodzi do mieszkańców Koprzywnicy oraz odwiedzających ją turystów miejscowy ośrodek kultury.

Galerię można zwiedzać w godzinach pracy MGOKiS.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama