We wspomnienie patrona parafia w Dwikozach świętowała 80. rocznicę powstania.
We wspomnienie św. Andrzeja Boboli, jednego z jej patronów obok św. Antoniego Pustelnika, bp Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył uroczystej Mszy św. z okazji jubileuszu 80-lecia tamtejszej wspólnoty parafialnej. Eucharystię wspólnie z ordynariuszem sandomierskim koncelebrowali ks. Artur Barański, miejscowy proboszcz, oraz księża z dekanatu zawichojskiego.
Biskup Nitkiewicz, nawiązując do przypadającej dzisiaj uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, zauważył, że pomimo odejścia do Ojca Chrystus pozostał obecny w Kościele i prowadzi wierzących do pełni życia w niebie. W kazaniu przytoczył słowa wybitnego brytyjskiego pisarza i filozofa Clive'a Staplesa Lewisa, który zauważył, że od kiedy chrześcijanie przestali myśleć o wieczności, stali się mało skuteczni na ziemi.
- Dzisiaj religia chrześcijańska oraz związane z nią wartości mają, niestety, o wiele mniejsze znaczenie niż 80 lat temu, kiedy powstała wasza parafia. Przez całe lata chlubiliśmy się - i słusznie - wiarą polskiego narodu. Wiarą nieugiętą, pomimo prześladowań ze strony carskiego zaborcy, niemieckich i sowieckich najeźdźców czy komunistów. Jak wygląda ona dzisiaj? Czy nie poruszamy się głównie w przestrzeni mało zobowiązującej obrzędowości? Ona nadaje, co prawda, życiu pewien koloryt, ale niewiele do niego wnosi. Łatwo natomiast staje się powodem podziałów i zamieszania. Dla coraz większej liczby osób ta obrzędowość jest zresztą nieczytelna, gdyż mówią na co dzień zupełnie innym językiem. Może dlatego tak łatwo rezygnują z Kościoła? Stąd potrzeba rozwijania osobistych relacji z Chrystusem. Tak właśnie myślał i postępował męczennik św. Andrzej Bobola. Studiował w Akademii Wileńskiej oraz w innych miejscach, aby umocnić jedność z Chrystusem i lepiej Mu służyć. Ten jezuita o mocnym charakterze, a przy tym wybitnie uzdolniony, stale nad sobą pracował, pogłębiał swoje życie duchowe. Dlatego dokonał wielkich rzeczy, głosząc zdrową naukę jako kaznodzieja oraz pedagog. W ten sposób służył jednocześnie Rzeczypospolitej - powiedział bp Nitkiewicz.
Na zakończenie Mszy św. bp Nitkiewicz poświecił figurę św. Andrzeja Boboli, która stanie przed kościołem w Dwikozach.
Parafię dwikoską erygował 1 kwietnia 1941 r. bp Jan Kanty Lorek, ówczesny administrator apostolski diecezji sandomierskiej. Sama wieś Dwikozy jest o wiele starsza, po raz pierwszy bowiem występuje w źródłach pod rokiem 1167.
Obecny, murowany kościół pw. św. Andrzeja Boboli i św. Antoniego Pustelnika został wzniesiony w latach 1956-1965 według projektu inż. Ludomira Gyurkowicza staraniem ks. Jana Szczepanowskiego. Konsekrował go bp Piotr Gołębiowski 25 sierpnia 1973 roku.
Z Dwikozów pochodzą błogosławieni księża Stefan i Kazimierz Grelewscy - rodzeni bracia, należący do grona 108 męczenników II wojny światowej, beatyfikowanych przez papieża Jana Pawła II 13 czerwca 1999 roku. Obaj byli więźniami KL Auschwitz-Birkenau oraz Dachau, gdzie zostali zamordowani.