W obrazach Aldony Mickiewicz widz dostrzeże przemijanie ukazane w przedmiotach codziennego użytku, strojach liturgicznych, odzieży.
Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega zaprasza na wystawę prac A. Mickiewicz, zatytułowanej "Obraz rzeczy". Artystka od lat pozostaje bowiem wierna obranej drodze twórczej, w której dominujące miejsce zajmuje martwa natura, malowana realistycznie, sprawiająca wrażenie wręcz cyzelowanej. Nie temat jednak samej martwej natury stanowi główne zainteresowanie malarki, ale upływ czasu, ślady pozostawione przez człowieka na przedmiotach, które kiedyś mu służyły. Odstawione na bok, stare, zużyte, niepotrzebne lub też pozostawione nagle przez ich właściciela, który sam odszedł. Maluje je w sposób werystyczny, z ogromną dokładnością oddając każdy szczegół, ślad używania, zniszczenia w postaci odprysku emalii na naczyniach, widocznych zniszczeń znoszonej odzieży. Uzmysławiają tym samym znikomość i kruchość ludzkiej egzystencji, przypominając, że "vanitas vanitatum et omnia vanitas".
O przemijaniu traktują również obrazy z cyklu "Et in Arcadia Ego".
W swoich pracach chętnie sięga po motywy z ikonografii chrześcijańskiej.
Aldona Mickiewicz jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiowała pod okiem najpierw Tadeusza Brzozowskiego, dyplom zaś uzyskała w pracowniach Stanisława Rodzińskiego i Zybulta Grzywacza. W latach 80. XX w. aktywnie włączyła się w działalność kultury niezależnej, wystawiając swoje prace na ekspozycjach organizowanych w obiektach i pod patronatem Kościoła katolickiego. Zajmuje się przede wszystkim malarstwem oraz rysunkiem. Wspólnie z mężem Tadeuszem Borutą w początkach lat 90. wykonała monumentalny cykl obrazów ołtarzowych dla byłego klasztoru benedyktynek w Monte San Savino we Włoszech. Prace A. Mickiewicz prezentowane były na 30 wystawach indywidualnych i ponad 100 zbiorowych zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Wystawa w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega, prezentowana w jego siedzibie - Zamku Tarnowskich w Dzikowie, czynna będzie do 9 czerwca.