Nowy numer 25/2021 Archiwum

Tarnobrzeg. Fontanny szlochają

Tarnobrzeskie fontanny znowu szlochają, jak przed laty śpiewała w swoim słynnym przeboju grupa Pod Budą.

Od dzisiaj, po półtorarocznej przerwie fontanny na placu dr. Antoniego Surowieckiego oraz placu Bartosza Głowackiego znowu radośnie tryskają wodą.

Ubiegłoroczna przerwa wynikała z troski władz Tarnobrzega o bezpieczeństwo mieszkańców oraz zaleceń sanitarnych w związku z pandemią. W tym roku urząd miasta zdecydował się na uruchomienie fontann, które od lat zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim stały się ulubionym miejscem spotkań tarnobrzeżan.

- To, że możemy w tym roku uruchomić fontanny, nie znaczy, że nie ma zagrożenia, że jesteśmy zwolnieni z zachowania odpowiedzialności - podkreśla prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tarnobrzegu w piśmie adresowanym do urzędu miasta zwraca jednak uwagę, iż w opinii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH decyzja o uruchomieniu fontann powinna być podjęta po wnikliwym rozpatrzeniu aktualnej sytuacji epidemiologicznej, zarówno lokalnej, jak i w skali kraju, z uwzględnieniem aktualnych obostrzeń, ograniczeń, zakazów i nakazów, wprowadzanych zarządzeniem Rady Ministrów.

- Sytuacja się stabilizuje, a mając na uwadze, że fontanny znajdują się w otwartej przestrzeni publicznej, gdzie ryzyko zakażenia jest mniejsze,  o ile oczywiście zachowany zostanie dystans społeczny, zdecydowaliśmy o uruchomieniu tychże. Fontanny w Tarnobrzegu zaczęły działać od poniedziałku, 10 maja - mówi Dariusz Bożek.

Włodarz  miasta jednocześnie prosi tarnobrzeżan o przestrzeganie obowiązujących zasad sanitarnych oraz o odpowiedzialność i dbanie o bezpieczeństwo własne i innych, którzy zechcą skorzystać z relaksu przy fontannach.

Fontanny zasilane są wodą wodociągową podlegającą stałej dezynfekcji, która nie stwarza jakiegokolwiek zagrożenia. To jednak może powstać, gdy w jednym miejscu zgromadzi się większa liczba osób, to zwiększa bowiem transmisję i inhalację wirusa SARS-CoV-2 podczas kaszlu, kichania, czy rozmowy. Zgodnie więc z wytycznymi Sanepidu, przy fontannach obowiązywać będzie zachowanie dystansu społecznego, co najmniej 1,5 metra odległości od osób spoza własnego gospodarstwa domowego, a także konieczność zasłaniania nosa i ust maseczką.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama