Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Tarnobrzeg. W świecie abstrakcji

- Uderzyła mnie przede wszystkim niesamowita barwność prac i zawarta w nich wręcz nieprawdopodobna dawka optymizmu - stwierdza Karolina Bednarska, artysta plastyk.

W Tarnobrzeskim Domu Kultury została rozstrzygnięta 22. edycja konkursu plastycznego „Malujemy pastelami”, skierowanego do dzieci i młodzieży.

Temat tegorocznej odsłony chociaż pozostawiał autorom ogromną swobodę, to jednak, jak zauważyła komisja konkursowa, wbrew pozorom nie należał do łatwych, musieli bowiem przenieść się w „Świat wyobraźni”. Ta pełna młodzieńczego wigoru okazała się nieograniczona, czym zaskoczyła jury, ale jak najbardziej pozytywnie i sprawiła radość oceniania zgłoszonych prac, mimo, iż wybór laureatów okazał się niebywale trudny.

O wyborze najlepszych prac z ponad 80 nadesłanych przez młodych artystów z trzech województw - lubelskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego, zadecydowała pięcioosobowa komisja konkursowa, w składzie: Bernadetta Stępień - prezes Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, Piotr Woroniec - prezes Okręgu Rzeszowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, Katarzyna Pisarczyk - dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu, Stanisław Dziubak - artysta plastyk z Tarnobrzeskiego Domu Kultury oraz Karolina Bednarska - artysta plastyk, instruktorka TDK i koordynatorka konkursu. Prawdziwymi tryumfatorami zostali reprezentanci Lubelszczyzny, którzy zdobyli łącznie 12 nagród – siedem osób z Biłgoraja i pięć z Lublina. Wśród nagrodzonych są także plastycy z Mielca, Świdnika, Modliborzyc oraz Lubartowa.  Pełna lista wszystkich laureatów można znaleźć na stronie internetowej Tarnobrzeskiego Domu Kultury (TUTAJ). Z uwagi na wysoki i bardzo wyrównany poziom jury zdecydowało o nieprzyznawaniu miejsc, tylko równoważnych nagród i wyróżnień.

Tarnobrzeg. W świecie abstrakcji   Prace tętniły wręcz kolorami. TDK

- Prace wciągnęły nas w swój świat wibrujących struktur i napełniły ogromną radością. Pośród ponurej, otaczającej nas rzeczywistości te promienne prace wybuchają energią artystycznych eksperymentów i pasji tworzenia. Oglądanie ich było prawdziwą ucztą estetyczną i pokrzepieniem - powiedziała Bernadetta Stępień.

Stanisław Dziubak podkreślił natomiast widoczne zaangażowanie samych autorów, jak i instruktorów, pod okiem których pastele powstawały oraz ogromny wkład pracy i dojrzałość artystyczną młodych twórców.

- Młodzi artyści znakomicie potrafili wykorzystać potencjał techniki pasteli. Podzielili się z nami swoją wrażliwością, wyobraźnią, przemyśleniami. Znakomicie zinterpretowali ten trudny temat, jakim był świat abstrakcji - stwierdziła natomiast Katarzyna Pisarczyk, dyrektor BWA w Sandomierzu.

Na interesujące ujęcia tematu, przemyślane i dopracowane kompozycje oraz nietypowe rozwiązania techniczne zwrócił uwagę Piotr Woroniec. - To wszystko sprawiło, że decyzja o przyznaniu nagród była bardzo trudna - dodał prezes Okręgu Rzeszowskiego ZPAP.

Z uwagi na pandemie nie odbył się tradycyjny wernisaż i spotkanie z uczestnikami. Wystawę prac można oglądać na stronie TDK, a po otwarciu instytucji będzie dostępna dla widzów także w Galerii TDK.

Tarnobrzeg. W świecie abstrakcji  

- Najbardziej aktywnymi okazali się uczestnicy najmłodszej grupy wiekowej, czyli dzieci od 8 do 12 roku życia. To od nich wpłynęło najwięcej prac i to one, przynajmniej mnie, sprawiły najwięcej radości. Kiedy rozłożyłam je na podłodze, ta zawibrowała wręcz od kolorów. A już zupełnym zaskoczeniem i wzruszeniem napełniła mnie chwila, kiedy po otwarciu okien do sali wleciało kilka pszczół i od razu zaczęły krążyć nad najbardziej barwnymi obrazkami. To było coś wręcz niesamowitego. Być może na chęć sięgnięcia po odważne kolory miała wpływ pandemia i zamknięcie, które dzieci dotknęło bardzo mocno. Może to był rodzaj upustu emocji, a może tęsknoty do radosnego, barwnego świata, który zabrała pandemia – zauważa Karolina Bednarska.

Koordynatorka konkursu podkreśla ponadto zgodność tematyki prac z hasłem tegorocznej edycji, co, jak zauważa, wynika z pogłębienia wiedzy młodych autorów o abstrakcji jako stylu w historii sztuki.

- Serdecznie zapraszamy do obejrzenia dzieł naszych adeptów sztuki - zachęca koordynatorka konkursu. - Prace laureatów napawają optymizmem i dobrą energią, stanowią dowód, że mamy niezwykle zdolnych młodych artystów, którzy w przyszłości kształtować będą twórczą przestrzeń w naszym regionie i nie tylko.

Patronat honorowy nad konkursem objęło Stowarzyszenie Pastelistów Polskich, Okręg Rzeszowski Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Prezydent Miasta Tarnobrzega.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy