Nowy numer 25/2021 Archiwum

Tu znajdzie się każdy

Dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy - w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu przez cały najbliższy tydzień każdy odnajdzie coś dla siebie.

Książnica tradycyjnie włącza się w rozpoczynający się XVIII Tydzień Bibliotek, który w tym roku przebiega pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”.

Motto to w sposób dosłowny potraktowała Marta Król z Biblioteki Pedagogicznej, która przygotowała skierowany specjalnie do młodzieży projekt zatytułowany roboczo „Młodzi w bibliotece”.

- Z informacją o naszym nowym pomyśle ruszamy specjalnie podczas Tygodnia Bibliotek. Chcemy zrobić miejsce, przestrzeń, w których młodzi ludzie będą mogli czuć się komfortowo z atmosferą pośrednią pomiędzy klubową a świątynią książki. Zapraszamy wszystkich, nie tylko lubiących czytać książki, dla tych co tego nie czynią również znajdziemy miejsce. Zachęcamy by zapoznali się z tym co można u nas robić i wybrali sobie obszar działań najbardziej im odpowiadający - wyjaśnia Marta Król.

- Młodzi mają inne spojrzenie na świat, jeszcze pełne zadziwienia, nie brakuje im pomysłów, fantazji i nie ukrywam, iż na te przymioty liczymy. Pozostawiamy im wolną rękę. Ktokolwiek zechciałby odpowiedzieć na naszą propozycję, przygotować projekt może liczyć z naszej strony na pomoc, zapewnienie dyskretnej obecności dającej poczucie bezpieczeństwa, a także finansowania na realizację przedstawionego projektu. A jeżeli chciałby skontaktować się ze mną w sprawie projektu, to znajdzie mnie w bibliotece - dodaje z uśmiechem.

W ramach podpowiedzi Marta Król sugeruje np. włączenie się w prowadzenie biuletynu biblioteki, bloga na jej portalach internetowych, publikację recenzji książkowych, zdjęć i filmików na facebookowym fanpage’u książnicy. Bibliotekarze liczą jednak na pomysłowość samej młodzieży i jej propozycje. Chętni mogą się kontaktować z Biblioteką Pedagogiczną i Martą Król, autorką projektu, telefonicznie, mailowo, poprzez czat lub aplikację messenger, albo osobiście odwiedzając bibliotekę.

Obok tej nietuzinkowej, szeroko otwartej oferty dla młodzieży, biblioteka przygotowała szereg propozycji dla dorosłych - rodziców, dziadków, nauczycieli.

- Hasło „Znajdziesz mnie w bibliotece” zinterpretowaliśmy na swój sposób, cóż wymuszony przez pandemię, i mówimy: znajdziesz mnie w przestrzeni wirtualnej. Niemal wszystkie wydarzenia odbędą się online, ale jest w tej formie także pewien plus. Przygotowaliśmy bowiem kilka webinariów, z którego jeden poprowadzi Elżbieta Hornowska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA, która będzie mówić o trudnych tematach w literaturze dla dzieci i młodzieży, w tym o cierpieniu, odchodzeniu. Na spotkanie tradycyjne zapewne trudno byłoby panią Hornowską zaprosić by przyjechała z Warszawy, a w przestrzeni wirtualnej problem przyjazdu odpada - mówi Anna Żarów, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu.

Tu znajdzie się każdy   Wystawa obrazów Stefanii Wójcik. Marta Woynarowska /Foto Gość

Ważny i trudny temat o hejcie i cyberzagrożeniach poruszy Jerzy Ossoliński z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Zaprzyjaźniona z biblioteką psycholog i psychoterapeuta Bożena Andrychowicz będzie mówić o tym co ważniejsze - potrzeba dziecka czy rodziców.

Poza tym czeka szereg konkursów dla najmłodszych i dorosłych, prezentacje m.in. osobliwości pozostawionych w książkach przez czytelników, quizy, a także filmik o tym, jak samemu zrobić domową galerię z otwartych zasobów cyfrowych, w tym np., z pięknych archiwalnych grafik, kart pocztowych znajdujących się w zasobach Narodowej Biblioteki Cyfrowej POLONA.

Natomiast już nie w przestrzeni wirtualnej, ale jak najbardziej realnej, można obejrzeć wystawę obrazów „Pejzaże i kwiaty” autorstwa Stefanii Wójcik, prezentowanej w czytelni biblioteki. Szczegółowy program Tygodnia Bibliotek można znaleźć na stronie internetowej Biblioteki Pedagogicznej (TUTAJ).

- Chcemy by każdy mógł znaleźć coś dla siebie - wiedzę, informację, rozrywkę, zabawę, inspirację, pomysły oraz emocje. Oferta jest zatem bardzo różnorodna i skierowana do wszystkich grup wiekowych i mamy nadzieję, że chętnych do skorzystania z nich nie zabraknie - dodaje Anna Żarów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama